معماری
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خارخاسک نیروی جنسی و کمر را قوی میکند و زود انزالی را درمان میکند
خارخاسک نیروی جنسی و کمر را قوی میکند
خارخاسک

خارخاسک نیروی جنسی و کمر را قوی میکند و زود انزالی را درمان میکند

                        گیاه خارخاسک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خار خاسک است . خار خاسک گیاهی است از خانواده ی Zygophyllaceae، جنس Tribullus، یک ساله، علفی،خودرو، دارای ساقه ای خوابیده روی زمین و خزنده و پوشیده از کرک یا تارهای ابریشم مانند می باشد. برگ های آن مرکب زوج شانه ای با ۸ – ۵ جفت برگچه می باشد، این برگ ها تا حدودی شبیه به برگ نخود ولی چسبناک و با بوی نامطبوع است. میوه ی آن گرد و سه پهلو و دارای پنج قسمت می باشد که اطراف میوه خارهای تیز وجود دارد. گل های آن زرد رنگ است. این گیاه در خرابه ها و نزدیک آب ها و بیشه ها می روید. واریته هایی از این گیاه در ایران در اطراف تهران، قم، راجرد و آذربایجان در خوی، در شمال ایران، در فارس، خراسان، شاهرود، بسطام و بین دامغان و سبزه وار می روید، این گیاه در هند نیز در سرتاسر شبه قاره تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری کشمیر انتشار دارد.

طبیعت آن: مرکب القوا یا معتدل می باشد.

خواص درمانی خار خاسک در طب سنتی:

۱- آب دمکرده ی آن را بنوشید. قابض و ضل انگل شکم است، مدر و قاعده آور می باشد، جنین راسقط می کند، ترشح شیر را افزایش می دهد، نیروی جنسی را زیاد می کند.

۲- آب تازه ی آن را بگیرید و در روغن کنجد آنقدر بجوشانید تا آب تمام شود و روغن باقی بماند. مالیدن همراه با خوردن بیست و هشت گرم از آن با شیره ی خرما یا عسل برای تقویت نیروی جنسی، درخشان کردن رنگ رخساره، تسکین درد مفاصل و درد کمر مفید است.

۳- آب جوشانده ی آن در استعمال خارجی برای مداوای بیماری های پوست و جرب مصرف می شود.

                         میوه ی خارخاسک

نام های دیگر: خار سه گوش – خارکوهک – شکرخنج – شکوهنج – حمص الامیر – خرخاسک – خارسه کوهک – خسک – خسک دانه – حسک دانه – حسک – شکر هنج – پیکل – حر- حروا – خارسک – سه کوهک -خارسوهک-هرواد

ترکیبات شیمیایی: یک نوع آلکالوئید -اسانس روغنی فزار – روغن ثابت – رزین – هرمین – املاح نیترات

خواص درمانی میوه خارخاسک در طب سنتی:

درمان گیاهی اسهال خونی

۱- بیست گرم آن را بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. برای تقویت کبد و کلیه نافع است، حرکات دودی حالب را تشدید می کند، درد مثانه را تسکین می دهد، خنک کننده و تونیک است، برای اعتدال بخشیدن به اخلاط عامل مؤثری است، برای نقرس مفید است، اسهال خونی و انواع خونریزی های داخلی را بند می آورد. برای معالجه ی آبسه ها و زخم هانافع است و دید چشم را افزایش می دهد.

درمان گیاهی ذات الریه

۲- چهل گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و اب صاف کرده ی آن را به مرور بنوشید، سینه پهلو یا ذات الریه و روماتیسم را درمان می کند، سوزاک را برطرف می سازد.

۳- آب جوشانده ی آن را با سکنجبین و یا سرکه مخلوط کرده و بخورید. ضعف کبد در افراد گرم مزاج را درمان می کند.

درمان گیاهی تب مالت

۴- هرروز یکصد گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید، بعد آب صاف کرده ی آن را با یک لیتر آب کاسنی مخلوط کنید و صبح و عصر بنوشید. ادرارآور است، تب، سه یک یا تب مالت را درمان می کند.

درمان گیاهی زود انزالی و افزایش شیر دهی زنان

۵- یک صد و پنجاه گرم از آن را در یک کیلو و صد گرم شیر گوسفند آنقدر بجوشانید تا خشک شود، بعد مجدداً به همان اندازه شیر اضافه کنید و باز آنقدر بجوشانید تا خشک شود و این کار را سه بار تکرار کنید، بعد خشک شده ی آن را با نبات نرم بکوبید و هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق از آن را بخورید. برای درمان زود انزالی مفید است و برای زیاد کردن شیر زنان مؤثر خواهد بود.

۶- آب دمکرده ی آن را با روغن بادام شیرین مخلوط کرده بخورید. رنگ رخساره را نیکو می کند و در افراد گرم مزاج قدرت جنسی را زیاد کرده و مقدار منی را افزایش می دهد.

۷- اگر نخود را در آب تازه ی آن بخیسانید و پس از پرورده شدن بخورید، برای تقویت نیروی جنسی بسیار مؤثر است.

۸- هربار سه مثقال از آن را با سه مثقال کاکل ذرت و سه مثقال پوست خربزه ی خشک مخلوط کرده و دم کنید ،آب صاف کرده ی آن را بنوشید،این کار را هر صبح وشب تکرار نمایید سنگ کلیه و مثانه و مجاری ادرار را دفع می کند و ورم های مجاری ادرار را نیز تحلیل می برد.

۹- از آب جوشانده ی آن به صورت قرقره استفاده کنید. برای معالجه ی التهاب و برفک دهان مفید می باشد

تذکر: برای سر مضر است، مصلح آن روغن کنجد و بادام شیرین می باشد.

همچنین ببینید

درمان زخم های کهنه

زخمهای کهنه را با رزماری درمان کنید!!

زخمهای کهنه را با رزماری درمان کنید!! زخمهای کهنه، عفونت های مزمن پوست موم ۵ گرم، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *