معماری
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص درمانی شیره خشخاش در طب سنتی
خواص درمانی شیره ی خشخاش در طب سنتی
خشخاش

خواص درمانی شیره خشخاش در طب سنتی

  شیره  خشخاش

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شیره ی خشخاش است . شیره ی خشخاش در میوه ی نارس و سبز خشخاش شکاف هایی ایجاد می کنند که از این شکاف ها شیرابه ای سفید رنگ و تلخ خارج می شود، این مایع در مجاورت هوا سخت شده و رنگ قهوه ای به خود می گیرد که بوی قوی و طعم بسیار تلخ و نامطبوع دارد و در آب محلول بوده و در مجاورت گرما نرم می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از افیون – تریاک – تریاقی – اپیم – شیره ی کاهوی وحشی

ترکیبات شیمیایی: مرفین – کدئین – تبائین – کموئین – نارکوتین – پاپاورین – پرفیروزین – اسید مکونیک – اسید تبولاکتیک – مواد رزینی – مواد قندی و صمغ و سفیده ای -نارسائین یا نارسیئن – لدانورین یالدانوزین

تخم خشخاش :

تخم یا همان دانه خشخاش دو گونه بوده به نام های خشخاش دانه سفید و خشخاش دانه سیاه ، البته نام‌های دیگری مانند کوکنار ، خشخاش اسود ، خشخاش بستانی ، تریاک و خشخاش بری هم به آنها گفته شده. بذر خشخاش  فاقد مروفین بوده و از هر 100 کیلوگرم بذر 31 تا 41 کیلوگرم روغن و 60 کیلوگرم کنجاله به دست آمده  و از روغن بذر خشخاش در تهیه روغن جلا و رنگ های خالص و همچنین تهیه عطر و صابون استفاده می گردد و دارای 30 درصد لیندلینک  بوده  03/1 تا 45/1 در صد کلسیم، 79/0 تا 89/0 درصد فسفر، 5/8 تا 1/11 میلی گرم در 100 گرم آهن، 740 تا 1181 میکروگرم در 100 گرم ریبوقلاوین و … میباشد .

تخم خشخاش سرفه‌های خشک را درمان کرده و چاق کننده و مخدر بوده و بی‌خوابی یا کم خوابی را درمان می نماید و همچنین درد سینه را درمان کرده و سوزش مجرای ادرار و اسهال کهنه و کم خونی را درمان و نیروی جنسی را نیز تقویت می نماید.طبع تخم خشخاش سرد و تر بوده  وتخم این گیاه سرفه‌های مزمن و خشک را درمان  کرده ودر فرهنگهای مختلف دانه خشخاش بصورت خشک و بوداده یا تر در آشپزی و شیرینی پزی مورد مصرف شده  و همچنین ریشه و برگ های آن نیز مورد استفاده قرار گرفته

خواص درمانی شیره خشخاش:

داروی گیاهی درد معده

۱- خوردن مقدار کمی از آن قولنج های کبدی نفریتی را برطرف می کند، درد معده را تسکین می دهد، کاهش دهنده ی احساس گرسنگی و تشنگی در مبتلایان به بیماری قند است، بی خوابی های حاصله از دردها را برطرف می کند، برای رفع دل به هم خوردگی در وسایل نقلیه مفید است.

۲- به اندازه ی یک عدس از آن را با همان اندازه مرمکی مخلوط کرده و شیاف کنید. اسهالی را که همراه با پیچش شکم باشد درمان می کند.

۳- آن را بکوبید و با موم روغن مخلوط کرده و ضماد کنید. خارش بدن را تسکین می دهد.

درمان گیاهی خون دماغ

۳- ان را با کافور مخلوط کنید و در بینی بمالید. خون دماغ را بند می آورد.

۵- آن را با شیر مادر دختردار مخلوط کرده و داخل گوش بمالید. آب آن را بیرون می کشد.

۶. آن را با سرکه حل کنید و در جایی که می خواهید مو نروید، پس از کندن مو بمالید و تکرار کنید. دیگر مو نمی روید.

۷- آن را بکوبید، بعد با پیه آب کرده ی بز مخلوط کرده و از خارج روی سینه و پشت بمالید. سرفه ای که از غلبه ی خون و صفرا باشد را تسکین می دهد.

برای درمان سردرد و آبریزش بینی، کاهنده اشتها و کند کننده هاضمه بوده،کاهنده میل جنسی و شل کننده عضو مورد نظر به صورت مالشی بر روی آن بوده و دراسترالیا، ترکیه و هندوستان تولید کنندگان عمده خشخاش برای اهداف پزشکی و داروهای ساخته شده بر اساس خشخاش می بوده، از قبیل مرفین و کدئین. ایالات متحده آمریکا سیاست ذخیره‌سازی ۸۰٪از مواد خام نارکوتیک خود از تولی کنندگان تجاری اش، هندوستان و ترکیه را در پیش روی خواهد داشت.برای تسکین سرفه و رفع اسهال و بی‌خوابی کاربرد فراوانی داشته. ریشه خشخاش فشار خون را پایین می‌آورد و درد کمر تا زانو یا سیاتیک را درمان کرده.

در اسناد طبی آشوری ها بیش از 115  تركیبات دارویی گیاهی، چهل و دو نوع مربوط  به تركیبات تریاك می باشد.

ابن سینا  در سال1037 – 980 میلادی بزرگترین فیلسوف و پزشک ایرانی رساله ای روی تریاک نوشته که آن را به عنوان قوی ترین دارو مسکن معرفی کرده و برای درمان بیماری های چشم و اسهال توصیه نموده است.

  •  تکرار در مصرف خوراکی آن اعتیادآور است

همچنین ببینید

تیکت عصبی

تیک عصبی ژوما را جدی بگیرید!!

تیک عصبی ژوما را جدی بگیرید!! تیک عصبی ژوما  تیک ها حرکات غیر اردای و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *