معماری
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درخت انجیر و میوه آن
درخت انجیر
درخت انجیر

درخت انجیر و میوه آن

درخت انجیر

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی درخت انجیر است .درخت انجیر گیاهی است از تیره ی توت و از خانواده ی Moraceae، درختی دارد که بلندی آن پنج یا شش متر و گاهی بیشتر میشود. برگ های آن پهن، بزرگ و پنجه ای با بریدگی دارای پنج قسمت، شبیه برگ مو خشن و به رنگ سبز خاکستری است. تنها درختی است که بدون شکوفه یا گل میوه میدهد. میوههای آن در انتهای برگ ظاهر میشود، رنگ میوه قبل از رسیدن، سبز و پس از رسیدن به رنگ زرد یا قهوه ای یا سیاهتبدیل میشود، در داخل میوه دانه هایی به اندازه ی خاکشیر وجود دارد. طعم میوه ی آن موقعی که رسیده باشد شیرین است و هرچه بیشتر بماند به شیرینی آن افزوده میشود. انجیر از مشرق زمین برخاسته و قرن هاستکه در نواحی آب و هوای مدیترانه ای نیمه گرم کاشته می شود. درخت انجیر در قسمتهای وسیعی از جنگلهای شمال ایران، آذربایجان، اصفهان، اطراف تهران، شیراز، خوزستان، دالکی، خراسان و نواحی غرب ایران میروید.

طبیعت آن:گرم وتر است.

ترکیب شیمیایی: در هر یک صد گرم انجیر خام و خشک مواد زیر وجود دارد: آب ۲۳ گرم – پروتئین ۴/۳ گرم – چربی ۱/۳ گرم – هیدراتهای کربن ۶۹ گرم – کلسیم ۱۲۶ میلی گرم – فسفر ۷۷ میلی گرم – آهن ۳ میلی گرم – سدیم ۳۴ میلی گرم – پتاسیم ۶۴۰ میلی گرم – تیامین ۰/۱۰ میلی گرم – ریبوفلاوین ۰/۱۰ میلی گرم – نیاسین ۰/۷ میلی گرم – قند – نشاسته – سلولز – آنزیم – آهک – مواد از ته-منگنز- برم – پروتئوز – پروتئاز- فیسین – خاکستر – لیپاز- کروین – کاروتن – تایروزین – آمینواسید – مالیک اسید بوریک اسید – سروتینیک اسیدسیتریک اسید. در میوه ی انجیل ویتامینهای: ۸۰A واحد بین المللی BB و B وجود دارد.

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:انجیل-دیوانجیر شال انجیر هنجیر کراراگم سوتین فیکوس،

خواص میوه انجیر:

 

درمان گیاهی چاقی

۵- چهل روز صبح ناشتا آن را با انیسون بخورید. معرق و مسکن حرارت است، جهت دورهای نقاحت بیماران مفید میباشد و افراد لاغر را فربه میکند

درمان گیاهی بواسیر

۶- چهل تا ۱۲۰ گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و بخورید. خفقان و بواسیر را درمان میکند.

درمان گیاهی سرفه

۷- آن را با شنبلیله در آب جوش دم کنید و بخورید. برای درمان خشونت سینه، درد سینه و سرفه بسیار نافع است.

درمان گیاهی یبوست

۸- هر شب شش دانه از آن را قاچ قاچ کنید و در آب نیمه گرم بخیسانید و صبح ناشتا بخورید. یبوست و ورم طحال و پروستات را درمان میکند.

درمان گیاهی گلو درد

۹- خشک آن را در شیر بپزید و آن را در دهان مزمزه و قرقره کنید. آبسه ی دندان و ورم لثه را تحلیل میبرد، ورمهای حلق و گلودرد کهنه و مزمن را درمان میکند.

درمان گیاهی سفیدی مو

۱۰- خشک آن را بسوزانید و سوخته ی آن را با کمی روغن بر سر خضاب کنید. موهای سفید را مشکی می کند

درمان گیاهی کبودی زیر چشم

.۱۱- آن را له کنید و با کمی عسل به صورت ضماد مصرف کنید. لک و پیس و کبودشدگی زیر چشم را درمان .می کند

درمان گیاهی درد عضلات

۱۳- تازه ی آن را بکوبید و با آرد جو خمیر کنید، بعد گرم کرده و تا گرم است ضماد کنید. درد عضلات را تسکین میدهد، سردملی و سوزه را باز میکند.

 

 

همچنین ببینید

ناتوانی جنسی

ناتوانی های جنسی را با عسل درمان کنید ….!

ناتوانی های جنسی را با عسل درمان کنید ….!   درمان ناتوانی جنسی در درمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *