معماری
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / راه های درمان گال در کودکان را بشناسید…!!
گال در کودکان
گال در کودکان

راه های درمان گال در کودکان را بشناسید…!!

راه های درمان گال در کودکان را بشناسید…!!

گال در کودکان چیست؟

گال”، گونهای بیماری انگلی است که به وسیلهٔ حشرهای کوچک به نام سارکو پتس اسکابی” ایجاد می شود. این بیماری که بیشتر در مدرسه ها شیوع دارد، بدونارتباط با سطح درآمد و رعایت بهداشت می تواند در هر خانواده و طبقهای مشاهده شود. کودک شما ممکن است از طریق تماس مستقیم با پوست شخصی بیمار، گرفتارآلودگی شود. حشرهٔ عامل این بیماری، به سرعت عمل کرده و به زیر پوست رخنه خامی کند، تا این که پس از دو تا چهار هفته، یک تاول کوچک که خارش شدیدی دارد در زیر پوست پدید میآید.

این جراحات که به طور معمول در روی بند انگشتان، مچدست، آرنج یا شکم ایجاد می شود، در واقع واکنش حساسیت بدن نسبت به وجود حشره و تخم آن در زیر پوست است. اطلاع از این که حشرهای در ناحیهٔ زیرین پوست سا کودک شما وجود دارد، ممکن است نگران کننده باشد اما شما نباید ناراحت شوید زیرا درمان بیماری به محض تشخیص آن آسان خواهد بود.

نشانه ها و علایم گال

تونلها (سوراخهاي) مايتها- آنها را مي توان بر روي پوست به صورت خطوط ريز، تيره يا نقره اي رنگ با حدودا2 تا 10 ميلي متر طول ديد. اغلب در قسمتهايي كه پوست شل است مثلا بين انگشتان دست (فضاهاي شبكه اي)، سطح داخلي مچ ها و دستها قابل مشاهده هستند. با اين وجود ممكن است در هر قسمتي از بدن ايجاد شوند. ممكن است تا قبل از ايجاد بثورات و خارش متوجه اين تونلها نشويد.

خارش- اغلب شديد است و اغلب در ابتدا در يك نقطه است (اغلب بر رروي دستان) و تمايل به گسترش به ديگر قسمتها را دارند. اين خارش به تدريج شبها و بعد از حمام آب گرم بدتر ميشود. شما ممكن است حتي با چند تا مايت هم خارش گسترده داشته باشيد.

بثورات- بثورات بلافاصله بعد از خارش ايجاد ميشوند. بثورات اغلب به صورت قرمز، جوش مانند و برجسته است كه در هر جايي از بدن ممكن است ايجاد شوند. بثورات بيشتر در قسمت داخلي ران، قسمتهايي از شكم و باسن، زيربغلها و در زنان در اطراف نوك سينه ايجاد ميشوند. ظاهر بثورات مشخص است. با اين وجود در برخي افراد بثورات به صورت ويژه اي ظاهر ميشوند كه ممكن است با مشكلات پوستي ديگر اشتباه گرفته شوند.

خاراندن- خاراندان به خاطر خارش شديد مي تواند به پوست آسيب جزئي برساند. در برخي موارد پوست آسيب ديده با باكتري عفوني ميشود (يك عفونت پوستي ثانويه). اگر پوست با يك باكتري عفوني شود پوست قرمز، ملتهب، گرم و حساس ميشود.

بدتر شدن بيماري هاي پوستي موجود – گال مي تواند علائم ديگر بيماريهاي پوستي را بدتر كند مخصوصا مشكلات خارشي پوست مثل اگزما، يا مشكلاتي مثل پسوريازيس. در چنين شرايطي تشخيص گال نيز مشكل تر ميشود.

توجه: خارش و بثورات گال به خاطر حساسيت (واكنش) به مايتها (يا بزاغ، مدفوع يا تخم آنها) ايجاد ميشود. علائم گال اغلب 2 تا 6 هفته بعد از ابتلا ظاهر ميشوند. خارش و بثورات در هر قسمتي از بدن ممكن است ايجاد شوند كه ممكن است كاملا دور از قسمتهايي باشد كه مايتها تونل گذاري كرده اند. اين يعني شما ممكن است مدتها قبل از اينكه متوجه گال شويد ناقل آن باشيد.

درمان بیماری گال در کودکان

اگر کودک شما به طور دائم خود را می خاراند، به پزشک مراجعه کنید. پزشک در صورت مشکوک بودن به گال، از جراحت نمونه برداری کرده و آن را در زیر میکروسکوپ معاینه میکند و یا نمونه ها را برای تشخیص به آزمایشگاه میفرستد.نمونه گیری را می توان با یک خراش کوچک انجام داد و به هیچ وجه نباید نگران ناراحتی کودک بود، زیرا این کار دردناک نیست و به راحتی صورت می پذیرد. در صورت تشخیص گال، باید از داروی درمانی برای تمام بدن استفاده نمود. با توجه به این که این بیماری واگیردار است، پزشکان توصیه می کنند تمام اعضای خانواده براساس دستور پزشک، از داروی تجویز شده استفاده نمایند. کودک بیمار را باید تا ۲۴ ساعت پس از آغاز درمان از تماس با دیگران بازداشت. چنانچه پس از چند هفته بار دیگر بیماری بازگشت، درمان را تکرار کنید.

همچنین ببینید

شیر خشکی مناسب

شیر خشکی مناسب برای کودکتان انتخاب کنید…!

شیر خشکی مناسب برای کودکتان انتخاب کنید…! انتخاب نوع شیر و لوازم مورد نیاز برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *