معماری
مرگ ناگهانی قلبی
مرگ ناگهانی قلبی

علت ایست قلبی چیست؟

علت ایست قلبی چیست؟

افراد در معرض خطر ایست قلبی

مرگ قلبی معمولاً به صورت ناگهانی و غیرمنتظره رخ می دهد. شایع ترین علت آن بیماری قلبی است که باعث مرگ در مردان ۲۰ تا ۶۰ ساله میشود.

راه مقابله با ایست قلبی

بسیاری از موارد مرگ ناگهانی قلبی در بیمارستان رخ نمی دهند. بنابراین درمان طبی فوری امکان پذیر نیست. بیش از این بیماران قبل از رسیدن به بیمارستان می میرند. اقدامات نجات بخش اطرافیان بیمار باید ظرف مدت ۲ تا ۸ دقیقه اجرا شود. فرد نجات دهنده ابتدا باید مشخص کند که بیمار نفس میکشد یعنی نفس دارد یا خیر؟ اگر بیمار نبض نداشته باشد، ایست قلبی رخ داده است. در این صورت با زدن مشت به ناحیه جلو قلب، ممکن است قلب احیاء شود. سپس با خم کردن سر به عقب و بالا آوردن چانه، زبان را از پشت حلقی کنار زد. در صورتی که بیمار هیچنفسی نداشته باشد تنفس مصنوعی دهان به دهان با استفاده  از  وسیله ای بین دهان بیمار و  فرد احیاء کننده شروع می شود. دوبار به بیمار تنفس داده شود و اگر۸۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه مورد نیاز است.

تازه ها پیشگیری از مرگ ناگهانی قلبی

وقتی یك قربانی مرگ ناگهانی قلبی روی زمین افتاده است، آیا می‌دانید چه‌كار باید كرد؟ این زمان تا رسیدن نیروی متخصص یا رساندن قربانی به بیمارستان، معمولا بهترین زمان برای نجات جان فرد است. آیا شما می‌دانید. در این شرایط چه باید كرد؟
به تازگی دستگاهی ساخته شده است كه مطابق با زمان‌بندی واقعی، مراحل انجام احیای قلبی تنفسی را به‌صورت دستورهای صوتی به اطرافیان قربانی مرگ قلبی می‌گوید. این دستگاه، زیرنظر متخصصان احیا و احیاگران مجرب و آموزش‌دیده طراحی و ساخته شده است.
دستگاه فوق از سوی یك شركت آمریكایی تولید شده و از این امكان برخوردار است، كه راهنمایی شنیداری را با زمان‌بندی واقعی در صحنه احیا به‌صورت صوتی پخش كند. این راهنمایی می‌تواند برای نوزاد، كودك یا بزرگسال متفاوت باشد. این دستگاه كوچك و قابل حمل به نجات‌دهندگان كمك می‌كند، به‌درستی و با خونسردی بیشتر، مطابق با آخرین استانداردهای روز، مراحل احیا را پیاده كنند. در احیاء، نجات‌دهنده با استفاده از فشار بر قفسه سینه (ماساژ قلبی) و تنفس مصنوعی تلاش می‌كند قربانی را به زندگی برگرداند. البته دركنار مراحل فوق، وجود یك دستگاه شوك خودكار یا شوك خانگی می‌تواند بسیار حیاتی باشد.
این دستگاه، یك دكمه ایست (Pause)‌‌ دارد كه نجات‌دهنده در مواقع لزوم می‌تواند آن را فشار دهد تا كار مورد نظر را با حوصله بیشتری به انجام برساند. او می‌تواند با فشردن دوباره دكمه، ادامه احیا را از همان جا كه قطع كرده بوده، بشنود و ادامه دهد.
اگر این توقف در میان یك جمله اتفاق افتاده باشد، دستگاه به‌طور خودكار به ابتدای آن مرحله برمی‌گردد تا نجات‌دهنده، همه آن را به خوبی درك كند. همان‌گونه كه قبلا گفته شد مراحل ماساژ قلبی و تنفس دهان به دهان برای گروه‌ها سنی مختلف قابل دسترسی است. این دستگاه‌ها اندازه یك جاسوئیچی هستند و با باتری معمولی كار می‌كنند و وقتی باتری دستگاه ضعیف می شود، به‌صورت شنیداری صاحب دستگاه از لزوم تعویض باتری مطلع می‌شود. از آنجا كه در این دستگاه‌ها از فن‌آوری دیجیتال استفاده شده، كیفیت صدا و سخن دستگاه بسیار خوب است.
راهكارها بین‌المللی احیا قلبی – تنفسی، استفاده از این دستگاه‌های راهنما سخنگو را توصیه كرده‌اند. برخی دستگاه‌ها شوك خودكار و شوك‌های خانگی هم علاوه بر راهنمایی صوتی، با عكس‌هایی كه به ترتیب روشن می‌شوند مراحل احیا را در مقابل چشمان نجات‌دهنده به تصویر می‌كشند. وجود چنین دستگاه‌هایی برای كسانی كه سابقه مشكلات قبلی ازجمله نارسایی قلبی دارند، می‌تواند حیات‌بخش باشد.
خنك‌كردن مغز بعد از ایست ناگهانی قلبی
یك پژوهش جدید كه در دانشگاه پتیزبورگ ایالات متحده صورت گرفته، نشان می‌دهد در بیماری كه پس از ایست قلبی از مرگ نجات‌یافته، حتی خنك‌كردن اندك مغز می‌تواند نتایج بهتر برای بیمار همراه داشته باشد. این پژوهشگران با آزمایش‌ این فرضیه روی موش‌ها نشان دادند، موش‌هایی كه پس از ایست قلبی، احیا و در حرارت ۳۳ درجه سانتی‌گراد نگهداری شده‌اند، زودتر به سلامت كامل عصبی برمی‌گردند و كمتر دچار آسیب مغزی می‌شوند.
برعكس، موش‌هایی كه پس از احیا در حرارت ۳۷ درجه سانتی‌گراد نگه داشته شده بودند، از لحاظ آسیب مغزی و سلول‌ها مرده عصبی وضعیت بدتری داشتند.
با وجودی كه سه تا چهار درجه خنك نگه‌داشتن بیمار آن هم فقط برای همان روز اول پس از احیا كار سختی نبوده، معمولا برای بیمار آزاردهنده هم نیست و تاثیر آن در افزایش كیفیت كاركرد عصبی و بهبود سریع‌تر بیمار به اثبات رسیده، متاسفانه هنور در مراكز پزشكی به این موضوع توجه نمی‌شود.
پژوهشگران توصیه می‌كنند حتی با یكی دو درجه خنك‌كردن بیمار می‌توان به زنده نگه‌داشتن سلول‌های آسیب‌دیده عصبی كمك كرد. نتایج كامل این مطالعه در كنگره مطالعه سالانه انجمن پزشكی اورژانس در سان‌فرانسیسكو ارائه شده است.
استنت یعنی ۵۰ درصد مرگ و میر كمتر
مطالعه جدیدی كه در دانشگاه علوم‌پزشكی ستونی بروك نیویورك انجام شده، نشان می‌دهد كسانی كه پس از سكته قلبی با استفاده از استنت (فنر قلبی) نجات یافته‌اند، با مرگ‌ومیر كمتر رو به رو می‌‌شوند ولی بیمارانی كه پس از سكته قلبی با بالون مداوا شده‌اند و استنت (فنر قلبی) برای آنها به كار نرفته با احتمال بالاتر مرگ و میر روبه‌رو هستند.در این پژوهش، اطلاعات حدود ۶ هزار بیمار كه حداكثر ظرف ۲۳ ساعت پس از سكته قلبی با بالون یا استنت (فنر قلبی) نجات یافته بودند، بررسی شد. استفاده از است مدت بستری بیماران را در بیمارستان به‌طور چشمگیری كاهش می‌داد ۶( روز به جا ۸ روز) و به‌علاوه احتمال عواقب قلبی بعدی در آنها بسیار كمتر و درصد مرگ و میر هم پایین‌تر بود.

همچنین ببینید

حملات قلبی

هنگام حملات قلبی چه باید کرد؟

هنگام حملات قلبی چه باید کرد؟  حملات قلبی به توصیه وی، بدون خجالت از این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *