معماری
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / علت کف کردن دهان را بدانید..!
کف کردن دهان
کف کردن دهان

علت کف کردن دهان را بدانید..!

علت کف کردن دهان را بدانید..!

کف کردن دهان

شايد شما هم ديده باشيد بعضي از سالمنداني را که موقع حرف زدن، آب در گوشه دهانشان جمع مي‌شود و به قول معروف، دهانشان کف مي‌کند! مي‌دانيد مشکل از کجاست؟ کوتاه بودن ارتفاع دندان مصنوعي‌شان! يعني اگر دندان‌پزشک بتواند اين مشکل را در ساختار دندان مصنوعي آنها رفع کند، مشکل آنها نيز به کلي حل مي‌شود.
اگر شما هم پا به سن گذاشته‌ايد و داريد با دست دندان (دندان مصنوعي) زندگي مي‌کنيد، شايد با همين مشکل رو به رو باشيد؛ مشکلي که دندانپزشکان آن را «انگولارچلاپتيس» مي‌خوانند و اسم ساده‌اش مي‌شود: «التهاب گوشه دهان»

حتما برای شما هم پیش آمده است که اگر زیاد عادت دارید حین صحت کردن گوشه لب خودتان را با زبان‌تان لمس کنید، گوشه لب‌تان زخم شود و به سوزش بیفتد. همچنین اگر دست دندان شما بیش از حد کوتاه باشد هم همین مشکل را تجربه خواهید کرد. بعضی‌ها هم بر اثر کمبود برخی از ویتامین‌ها دچار این مشکل می‌شوند. معمولا کمبود ویتامین B2 در بدن می‌تواند چنین التهابی را در گوشه دهان به وجود آورد. پزشکان اعتقاد دارند که کمبود آهن در رژیم غذایی در افرادی که به کم‌خونی فقر آهن مبتلا هستند نیز چنین التهابی را به وجود می‌آورد. کمبود روی در رژیم غذایی هم یکی دیگر از علل اصلی این بیماری است ولی علت اصلی چنین التهابی دست دندان نامناسب است. در حقیقت اگر ارتفاع عمودی دست دندان شما کوتاه شده باشد، چنین رخدادی دور از انتظار نیست. حال ممکن است که دست دندان شما در مراحل ساخت به صورت صحیح اندازه‌گیری نشده باشد و این مشکلات را به وجود آورده باشد و یا دست دندان شما بسیار قدیمی باشد و دندان‌های آن سایش پیدا کرده و ارتفاع خود را از دست داده باشند. در هر دو صورت در این شرایط شما بیش از اندازه دهانتان را می‌بندید. البته کودکان و نوجوانان هم از این عارضه در امان نیستند، وقتی فصل زمستان از راه می‌رسد و هوا سرد می‌شود، کودکان در هوای سرد بیرون از منزل لب‌ها‌یشان را بیش از اندازه روی هم فشار می‌دهند و همین موضوع باعث «التهاب گوشه لب» می‌شود. کودکان معمولا با مکیدن گوشه لب خود اوضاع را بدتر هم می‌کنند. فراموش نکنید مصرف برخی از داروها مثل راکوتان که این روزها برای درمان آکنه استفاده می‌شود هم می‌تواند باعث این دردسر شود.

درمان کف کردن دهان

اگر دهانتان کف می کند، بعد از هر غذا یک فنجان آب دم کرده برگ درخت توت سیاه را صاف و با عسل شیرین کرده وبنوشید.

همچنین ببینید

دندان قروچه

چرا دندان قروچه اتفاق می افتد؟؟

چرا دندان قروچه اتفاق می افتد؟؟  دندان قروچه چیست؟  دندان قروچه bruxism Li teeth grinding)( …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *