معماری
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / مواد غذای مفید برای سرماخوردگی در طب سنتی
مواد غذایی مفید برای سرماخوردگی
مواد غذایی مفید برای سرماخوردگی

مواد غذای مفید برای سرماخوردگی در طب سنتی

مواد غذای  مفید برای سرماخوردگی در طب سنتی

%d8%b9%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%85-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%af%da%af%db%8c

ـ پرتقال، گريپ فروت، انواع توت، فلفل دلمه‌اي، توت فرنگي، سيب زميني و سبزيجات برگ سبز از قبيل انواع كلم. دريافت زياد و منظم ويتامين ث به كاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگي كمك مي‌كند.
ـ غلات سبوس‌دار و حبوبات، منابع غذايي خوب يكي از ويتامين‌هاي گروه ب به نام پانتوتنيك اسيد هستند. كمبود پانتوتنيك اسيد، سبب بروز عفونت‌هاي مكرر دستگاه تنفسي فوقاني مي‌شود.
ـ سير داراي آهن، روي و آليسين است كه سبب تقويت سيستم ايمني و كمك به كاهش خطر عفونت‌هاي ويروسي مي‌شود.
ـ ماهي قباد، قزل‌آلا، ساردين و ماهي‌هاي روغني غني از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند. همچنين تخم كتان،‌ دانه كدو حلوايي و روغن شاه‌دانه نيز از ديگر منابع خوب امگا 3 هستند.
ـ دانه كنجد، تخمه كدو حلوايي و آفتاب‌گردان منابع غني اسيدهاي چرب امگا 6 هستند. اين اسيد‌هاي چرب در مبارزه عليه عفونت‌هاي سرماخوردگي به سلول‌هاي دستگاه تنفسي كمك مي‌كنند.
ـ جگر، انواع ماهي از جمله قزل‌آلا،‌ قباد و شاه ماهي، كره و تخم‌مرغ منابع ويتامين آ هستند. هويج، انبه، سيب‌زميني،‌ زردآلو، كدو حلوايي و سبزيجات سبز تيره نيز تامين‌كننده بتاكاروتن هستند كه در بدن به ويتامين آ تبديل مي‌شوند. عفونت‌هاي مكرر تنفسي در كودكان با كاهش ذخاير ويتامين آ مرتبط است. يك رژيم غذايي متنوع و مخلوط حاوي اين غذاها، مواد كافي براي يك كودك در حال رشد را تامين مي‌كند.
ـ ماهي، مرغ، گوشت قرمز بدون چربي، لبنيات و مخلوطي از حبوبات مغزها، دانه‌ها و غلات سبوس‌دار، تامين كننده پروتئين هستند. كمبود دريافت پروتئين خطر ابتلا به عفونت را افزايش مي‌دهد.
ـ گوشت، شير، غلات و حبوبات تامين كننده ويتامين‌هاي ب‌ـ6 و پانتوتنيك اسيد هستند كه براي تامين سلامتي سيستم ايمني از اهميت بسياري برخوردارند.
ـ غلات صبحانه (برشتوك)، نان و عصاره مخمر،‌ تامين كننده اسيدفوليك هستند كه براي سلامتي و تقويت سيستم ايمني ضروري است. به علاوه چغندر، لوبيا چشم بلبلي و انواع كلم منابع خوب فولات (فرم طبيعي اسيد فوليك) هستند.
ـ انواع صدف، گوشت‌هاي قرمز بدون چربي و غلات سبوس‌دار حاوي روي هستند. روي يك ماده معدني مورد نياز براي سيستم ايمني است

مواد غذای  مفید برای سرماخوردگی، آنفلوانزا، برونشیت، ناراحتی سینوس هاو نب یونجه

به نظر میرسد روش های درمانی قدیمی معمول در ایران و سایر مناطق آسیا و خاور دور که طی قرن ها توسط حکمای طب سنتی بخصوص برای ناراحتی های تنفسی و سرماخوردگی و آنفلوانزا عمل می شده در مقام خود پابرجایند. پزشکی که بیش از هرکس در این مورد مطالعه کرده و آنرا تأیید می کند دکتر زیمنت استاد پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا۔ لوس آنجلس و متخصص بیماری های ریہ است.

با مطالعه در کتب سنتی قدیم، دکتر زیمنت به این نتیجه رسیده است که موادغذائی که طی قرنها در موارد سرماخوردگی و ناراحتیهای تنفسی تجویز می شده، از نظر تأثیر، خیلی شبیه به داروهای شیمیائی مصنوعی است که در قرن حاضر در پزشکی رسمی توصیه می شود. این موادغذائی و گیاهی مانند داروهای شیمیائی مصنوعی، ترشحات ریه را رقیق می کنند که موجب بسته شدن مجرای هوا نشده و براحتی بتوان آنها را با سرفه خارج کرد. این نوع مواد غذای و داروها به نام «خلط آور» معروفند و شامل داروهایsi è slavo. Al Expectorants Decongestants سرماخوردگی و ناراحتی های تنفسی، فلفل قرمز تند و سایر مواد خوراکی تند و تیز است. سقراط سرکه و فلفل را برای رفع عفونت های تنفسی تجویز می کرد.

همچنین ببینید

آسم کودکان

همه چیز در مورد آسم کودکان = از تشخیص تا درمان

همه چیز در مورد آسم کودکان = از تشخیص تا درمان    آسم کودکان چیست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *