معماری
خانه / بیماریهای چشم وگوش / ناخنک چشم چیست؟
ناخنک چشم
ناخنک چشم

ناخنک چشم چیست؟

ناخنک چشم چیست؟ 

ناخنک چشم

ناخنک (pterygium)، بافت صورتی رنگ و مثلثی شکلی است که بر روی قرنیه رشد می کند. رشد بعضی از ناخنک ها بسیار آهسته است و در تمام طول عمر بیمار ادامه مییابد و بعضی دیگر از آنها پس از رسیدن به اندازه معینی دیگر به رشد خود ادامه نمیدهند. به ندرت ناخنک به حدی رشد میکند که جلوی مردمک را می گیرد. ناخنک در مناطق آفتابی و در ۲۰ تا ۴۰ سالگی شایع تر است. علت ایجاد ناخنک معلوم نیست ولی به نظر میرسد پرتوی فرابنفش آفتاب از عواملی ایجاد آن باشد. استفاده از عینک محافظ و یا کلاه لبه دار در مناطق دارای نور شدید آفتاب برای پیشگیری از ناخنک ضروری است. ناخنک در آقایان بیشتر از خانم ها دیده می شود. بسیاری از بیماران با استفاده از عمل جراحی اقدام به برداشتن ناخنک میکنند که این کار تا زمانی که ناخنک جلوی بینایی فرد را نگرفته توصیه میشود زیرا احتمال عود ناخنک پس از عمل جراحی، به ویژه در افراد زیر ۴۰ سال وجود دارد. استفاده از پماد نرم کننده می تواند از قرمزی چشم بکاهد و تحریک مزمن چشم را کاهش دهد.

علایم ناخنک چشم 

خنک چشم خفیف‌ترین عارضه اشعه ماورای بنفش نور آفتاب است. علت دقيق آن به خوبي شناخته نشده است. ناخنك اغلب در افرادي كه بسياري از وقت خود را خارج از منزل سپري مي كنند، به ويژه در آب و هواي آفتابي, روي مي دهد. به نظر مي رسد كه قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به ويژه پرتو فرابنفش به مدت طولاني، خشكي و غبار نقش مهمي در ايجاد اين بيماري داشته باشند.عینک آفتابی باید امواج مضر نور آفتاب (ماورای بنفش) را جذب کند. امواج ماورای بنفش با طول موج کمتر از ۳۴۰ برای چشم مضر است. در بعضی از مطالعات نیز شیوع ناخنک در مردان بیشتر از زنان گزارش شده که ممکن است به دلیل تماس بیشتر مردان با اشعه ماوارای بنفش نور خورشید باشد. ناخنک در کودکان نادر است. کشاورزان و کارگران ساختمانی، ماهیگیران، و افرادی که در نزدیک خط استوا زندگی می کنند نیز به علت حضور دائم و طولانی‌ مدت در فضاهای باز (در معرض نور آفتاب) مستعد ابتلا به ناخنک چشمی هستند.

درمان ناخنک چشم

ناخنک با معاینه چشم‌ها تشخیص داده می‌شود و معمولا آزمایش خاصی لازم نیست.اگر ناخنک کوچک باشد و ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد و باعث قرمزی چشم و سوزش چشم‌ها نشود نیاز به درمان خاصی ندارداگر ناخنك قرمز و ملتهب شود مي توان از قطره و پماد چشمي ضدالتهاب استفاده نمود تا ميزان التهاب كاهش يابد. در مواردی که ناخنک التهاب شدیدی دارد می توان با نظر چشم پزشک یک دوره درمان با قطره‌های استروئیدی یا سایر قطره‌های ضد التهاب انجام داد.

در مواردی که ناخنك به اندازه اي بزرگ شده باشد كه باعث بسته شدن مسير بينايي گردد یا در اثر رشد روي قرنيه، ايجاد آستيگماتيسم با درجه بالا نمايد و یا نماي ظاهري ناخوشايندي داشته باشد مي توان ناخنك را به روش جراحي برداشت. به چشم زدن عینک‌های محافظتی و به سر گذاشتن کلاه لبه‌دار از عود ناخنک پس از جراحی جلوگ

همچنین ببینید

بیماری های چشمی

توصیه هایی برای مبتلایان به بیماری های چشمی

توصیه هایی برای مبتلایان به بیماری های چشمی جهت درمان بیماری های چشمی چه کنیم  …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *