معماری
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / نسخه های گیاهی برای بثورات زبان
بثورات زبان
بثورات زبان

نسخه های گیاهی برای بثورات زبان

نسخه های گیاهی برای بثورات زبان

منظور از بثورات دانه هایی است که در بیماریهای خونی، قارچی، حساسیت ها، بیماری ویروسی و غیره روی زبان خودنمایی میکنند که گاهی نیز باعث سوزش و ناراحتی میگردند.

  • برای درمان آن باید هر بار تخم گشنیز، گل محمدی و عدس از هر کدام ۱۰ گرم و ریشه ی کاسنی ۴۰ گرم همه را مخلوط کرده، نیم کوب کنید و بجوشانید. آب صاف کرده ی آن را با آب برگ تاجریزی تازه و آب برگ، شنگ تازه و سرکه از هر کدام نصف لیوان مخلوط کرده و روزی چند مرتبه هر بار مقداری از آن را در دهان غرغرہ کنید.
  •  مسطکی، مازو، گلنار فارسی و پوست خشک انار را نیم کوب کرده و در مقداری آب و مقداری سرکه بجوشانید و روزی چند بار هر مرتبه مقداری از آن را در دهان غرغره کنید.
  •  کلپورہ، آویشن شیرازی و گل ختمی سفید را به اندازه ی مساوی مخلوط کرده و بجوشانید. روزی چند مرتبه هر بار مقداری از آن را در دهان نگهدارید.

گاهى شدت عفونت به حدى زياد است كه باعث ناراحتى اطرافيان بيمار مى گردد در اينجا بايستى از نشادر، ريشه شيرين بيان ، مرمكى ، هر يك يك گرم كوبيده روى زخم بپاشند و سپس با آب توت سياه و جوشانده سماق و شاخه هاى زيتون و يا جوشانده عدس ، گلنار، گل سرخ ، كزمازوج ، غرغره نمايند.
يا از برگ حنا كه در گلاب اضافه كرده باشند مضمضه كنند. اگر به اين فرمول سماق يا گشنيز يا عدس مقش يا صندل سرخ يا فوفل اضافه كنند مؤثرتر است اگر آب ريزى از دهان زياد بوده كه موجب ناراحتى بيمار شود بايستى عفض را در آب تاجريزى پس از كوبيدن و نرم كردن اضافه نموده قدرى سركه به آن بيفزايند تا از سيلان و آبريزش دهان جلوگيرى شود. اگر از اين معالجات خشكى زيادى در دهان پديد آيد مى توان دهان را با روغن گل چرب كرد. (عفض يا مازو، كزمازج يا چوب درخت گز).

همچنین ببینید

آیا مسواک های الکتریکی بهتر از مسواک های معمولی هستند؟

آیا مسواک های الکتریکی بهتر از مسواک های معمولی هستند؟

 آیا مسواک های الکتریکی بهتر از مسواک های معمولی هستند؟   ثابت نشده است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *