معماری
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / نشانه های مننژیت ویروسی چیست؟
مننژیت ویروسی چیست
مننژیت ویروسی چیست

نشانه های مننژیت ویروسی چیست؟

نشانه های مننژیت ویروسی چیست؟

نشانه های بیماری پس از گذراندن دوره کمون (یک تا پنج روز) می تواند به طور ناگهانی و یا به تدریج پدیدار شود. این نشانه ها شامل سردرد، تب، استفراغ و دل پیچه است که یک یا دو روز بعد با خشکی و سفتی گردن همراه میگردد، گاهی اوقات نیز جوش هایی در سطح بدن ظاهر می شود. کودکان مبتلا اغلب در بیمارستان بستری میشوند اما بدون آن که آنتی بیوتیک مصرف کنند، پس از چند روز به طور کامل بهبود مییابند.

نشانه‌ها و علائم باليني مننژيت چيست؟

تب بالا، سردرد و خشکي گردن نشانه‌هاي رايج مننژيت در تمام افراد بالاي دو سال است. اين نشانه‌ها ممکن است ظرف چند ساعت بروز کنند يا ممکن است يک تا دو روز طول بکشد تا ظاهر شوند. نشانه‌هاي ديگر عبارت‌اند از تهوع، استفراغ، ناراحتي از نگاه کردن به نورهاي روشن، سرگيجه و بي‌خوابي. در نوزادان و بچه‌هاي کوچک، ممکن است خبري از نشانه‌هاي کلاسيک نباشد يا تشخيص آنها دشوار باشد. نوزاداني که مننژيت دارند ممکن است غيرفعال شوند، بالا بياورند، زودرنج شوند يا خوب غذا نخورند. با پيشرفت بيماري، بيمار در هر سني ممکن است دچار حمله شود.

مننژيت باکتريايي چگونه تشخيص داده مي‌شود؟

تشخيص زودهنگام و درمان از اهميت بسياري برخوردارند. به محض ظاهر شدن نشانه‌ها بيمار بايد با پزشک تماس بگيرد. تشخيص معمولا با کشت باکتري‌ها از يک نمونه مايع نخاعي انجام مي‌شود. مايع نخاعي با فرو کردن سرنگ در پايين کمر بيمار برداشته مي‌شود. شناسايي نوع باکتري‌هاي مسبب بيماري براي انتخاب آنتي‌بيوتيک مناسب مهم است.

آيا مننژيت باکتريايي را مي‌توان درمان کرد؟

مننژيت باکتريايي را مي‌توان با تعداد آنتي‌بيوتيک موثر درمان کرد. اما نکته مهم آن است که درمان بايد زود و قبل از پيشرفت بيماري آغاز شود. درمان با آنتي‌بيوتيک مناسب در رايج‌ترين انواع مننژيت باکتريايي مي‌تواند خطر مرگ را به کمتر از 15 درصد کاهش دهد، هرچند احتمال مرگ در افراد سالخورده بيشتر است.

همچنین ببینید

اولین غذای کودک

فهرستی از مناسب ترین غذاهای کمکی برای کودکان

فهرستی از مناسب ترین غذاهای کمکی برای کودکان چه غذاهایی برای شروع غذای کمکی خوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *