معماری
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / همه چیز در مورد قاعدگی یا عادت ماهیانه!!
قاعدگی
قاعدگی

همه چیز در مورد قاعدگی یا عادت ماهیانه!!

همه چیز در مورد قاعدگی یا عادت ماهیانه!!

قاعدگی یا عادت ماهیانه

قاعدگی یا عادت ماهیانه یکی از نشانه های بلوغ در دختران می باشد. سنی که دختران به مرحله بلوغ جسمی میرسند، متفاوت بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند: عوامل محیطی، عوامل ارثی، نژاد، آب و هوا و بالاخره طرز تغذیه. به طور کلی در مناطق گرمسیر دختران زودتر از معمول بالغ می شوند.

در ایران سن معمولی شروع قاعدگی در دختران به طور متوسط بین ۹ تا ۱۶ سالگی است.در دختر بچه ها از سن ۸ سالگی از همان زمان که غده هیپوتالاموس در مغز، تخمدان ها را به فعالیت وامی دارد، میزان هورمون استروژن شروع به افزایش میکند. تولید استروژن و سایر هورمونها تا سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی از تخمدان ها به حدی بالا می رود که برای حجیم شدن پستان ها و شروع قاعدگی کفایت می کند.

تحقیقات نشان میدهدزنان قبل ازتخمک گذاری آزمایش هوش را سریع تر ولی غلط پاسخ میدهند و حواس آنها سریع تر پرت می شود و قدرت تمرکز خوبی ندارند، اما در هفته بعد از قاعدگی همین آزمایش را کندتر ولی صحیح تر پاسخ میدهند. تغییرات روحی و عاطفی ناشی از هورمونها فقط به نوسانات چرخه قاعدگی محدود نمی شود. پس از زایمان پروژسترون و بقیه هورمونهای جنسی شدیداً افت می کنند و در آن زمان زنان در مقابل انواع بیماریهای روحی آسیب پذیرتر هستند که افسردگی یکی از آنهاست.

پریود در دختران
پریود (قاعدگی) یکی از مراحل بلوغ در دختران است. پریود مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد. بعضی از دختران ممکن است به نوعی از پریود شدن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند. بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دورة قاعدگی(پریود) ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه می‌دهد.

یک دورة‌ پریود (قاعدگی) مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است. مثلاً اگر اولین خونریزی دختری در ۸ اردیبهشت باشد و روز اول خونریزی بعدی وی در ۲ خرداد باشد دورة قاعدگی او ۲۴ روز طول کشیده است (از ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد).

بلوغ و قاعدگی (پریود)
زمانیکه دختری به بلوغ می رسد (معمولاً در سنین۸ تا ۱۳ سالگی)، بدن و ذهن در بسیاری جهات شروع به تغییر و تحول می‌کند. هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز می‌کنند، مثلاً پستانها شروع به رشد می‌کنند. حدود2 الی 2/5 سال بعد از شروع رشد پستانها، اولین خونریزی قاعدگی ( پریود )در یک دختر اتفاق می افتد.

حدود ۶ماه قبل از آغاز اولین دورة پریود، دختر ممکن است متوجه افزایش ترشح از دستگاه تناسلی خود شود که مسأله‌ای شایع در میان دختران است و نباید از آن نگران باشد مگر آنکه این ترشحات بسیار بد بو باشد یا باعث خارش گردد.
اولین پریود زمانی اتفاق می‌افتد که همة اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با یکدیگر کار کنند.

همچنین ببینید

درد عضلات هنگام یائسگی

علت درد عضلات و مفاصل هنگام یائسگی چیست؟

علت درد عضلات و مفاصل هنگام یائسگی چیست؟ درد عضلات و مفاصل هنگام یائسگی يائسگي …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *