معماری
ورم طحال
ورم طحال

ورم طحال در طب سنتی!!

ورم طحال در طب سنتی!!

ورم طحال در گرم مزاجان

برای درمان ورم طحال در صورتی که گرم مزاج هستید؛ ابتدا گرمی مزاج را برطرف کنید و هر روز صبح، ظهر و شب و هر بار یک فنجان آب جوشانده کاسنی یا عرق کاسنی بنوشید.

  • هر مرتبه ۱۰ گرم بادیان نرم شده را با مقداری شکر ساییده شده مخلوط و کفلمه کنید.
  •  هر روز صبح، ظهر و شب، هر مرتبه نصف لیوان عرق کاسنی یا یک استکان آب برگ کاسنی تازه را مخلوط کنید و بنوشید.
  • هر روز ۱۰ گرم بادیان را با ۲۰ گرم شکر بجوشانید و آب آن را بنوشید و یا هر دو را نرم بسایید و  کفمله کنید.

ورم طحال همراه با تب: اگر ورم طحال همراه با تب باشد؛ باید هر روز یک کدوی خورشتی را بپزید و بعل له کنید و با سکنجبین مخلوط کرده، بخورید.

  •  روزی سه مرتبه و هر بار ۱۰ گرم تخم خرفه را نرم بسایید و با یک لیوان عرق کاسنی مخلوط کرده بخورید ،
  • پنج گرم پولک های مغز فلوس ساییده شده • گرم تخم خرفه و ۲۰ گرم تمرهندی بدون هسته را با ۱۰۰ گرم سنکجبین مخلوط و آن را در سه نوبت روز میل کنید و چند روز این عمل تکرار شود.
  • درد طحال

برای تسکین درد طحال؛ تخم ترب را نرم بسایید و هر روز صبح و عصر و هر مرتبه ۵ گرم از آن را در یک فنجان سکنجبین حل کرده و میل فرماییدو تا هنگامی که درد وجود دارد این کار را ادامه دهید.

بيماريهاى شايع و معمولطحال
بيماريهاى طحال فراوان و از همه مهمتر بيماريهاى خونى است كه باعث بزرگى طحال مى شود، بيماريهاى عفونى نيز يكى از عوامل مهم در بزرگى طحال مى باشد، سرطانها و بيماريهاى مادرزادى مى توانند طحال را بزرگ نمايند، بزرگى طحال اكثر اوقات با بزرگى كبد همراه است ، كم خونيها كه انواع و اقسام بيماريهاى خون را تشكيل مى دهند اكثر اوقات طحال را بزرگ مى نمايند. بطور كلى غذاهاى سودازا براى طحال مناسب نيستند بخصوص ‍ اگر طحال رنجور باشد هر چه براى تقويت كبد و آنچه براى زيان كبد گفته شد درباره طحال نيز صادق است . غير از سنگها كه در طحال سنگ ديده نشده است .

ورم طحال
براى درد ناحيه طحال روزانه 10 گرم تخم ترب را كوبيده در سكنجبين حل كرده صبح و عصر تا درد ادامه دارد ميل نمايند.
براى درمان ورم طحال روزانه 5 گرم مغز ناخنك ، 5 گرم افسنطين را جوشانده صبح و عصر ميل نمايند تا از بين رفتن ورم اين درمان را مى توان ادامه داد.
در ورم طحال بر حسب مزاج بيمار درمان انتخاب مى شود در گرم مزاجان دادن آب كاسنى يا عرق آن روزى سه استكان يا آب باديان و شكر 10 گرم باديان در 20 گرم شكر براى يك روز.

در بيماريهاى طحال آب فلوس و تاجريزى يا پوست هليله زرد و سياهدانه يا شاه تره با تخم كشوث يا ريشه كاسنى يا آلوچه ورقانى يا آلوى معمولى يا تمرهندى يا طباشيره يا انيسون يا گل بنفشه يا گل سرخ ، همه مفيدند يك يا چند تاى آنها را انتخاب كرده روزى 5 گرم صبح و 5 گرم شب جوشانده ميل نمايند.
اگر بيمار مبتلا به تب باشد يك عدد كدوى كوچك را پخته در سنكجبين حل كرده ميل نمايند.
تخم خرفه 10 گرم نرم كوبيده در عرق كاسنى ريخته روزى سه استكان ميل نمايند، يا تمرهندى ، سكنجين و تخم خرفه و مغز فلوس را با هم آميخته بكار برند.

همچنین ببینید

سرطان زبان

هر آنچه که باید درباره سرطان زبان بدانید…

 هر آنچه که باید درباره سرطان زبان بدانید… علت سرطان زبان و علائم آن چیست؟ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *