معماری
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / چای سیاه و برگ آن مناسب چه افرادی است؟
چای سیاه
چای سیاه

چای سیاه و برگ آن مناسب چه افرادی است؟

چای سیاه و برگ آن مناسب چه افرادی است؟

چای سیاه

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی چای سیاه است . چای سیاه درختچه ای است از تیره ی گیاهان نزدیک به پنیرک و از خانواده ی Termstroemiaceae، که ارتفاع آن تا دو متر و در خاکها و مناطق خیلی مناسب تا هفت متر و اگر به حالت وحشی بروید تا ارتفاع ده متر نیز می رسد. برگ های آن همیشه سبز و نا خزان به رنگ سبز تیره ی مایل به سیاه، بیضی نوک تیز می باشد که با دمبرگ به ساقه ی چای متصل می شود. گل های آن کوچک، سفید، اغلب منفرد ولی گاهی به طور گروهی با تعداد کم دو تا سه عدد در کنار برگ ها ظاهر می شود. میوه ی آن به رنگ خاکستری و پوشینه دارای سه قسمت می باشد که پس از رسیدن دانه های آن که یک تا دو عدد در داخل آن قرار دارد خارج می شوند، دانه ی آن روغنی و به رنگ خرمایی است. چای اولین بار در کشور چین کشف شد.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:: چای ختائی – چای خطایی – شای

طبیعت آن: گرم وخشک است.

ترکیب شیمیایی: مواد معدنی – مواد از ته – مواد ملون -ماده ی رنگین – املاح آلی و کانی – کلرورهای قلیایی – آلبومین نباتی – اگزالات دو پتاس – اوکسالات دو پتاس -| روغن فرار – صمغ – موم – جوهر چای – آمونیاک – تئوبرومین – کوئرستین -گزانتین – هایپوکزانتین اینوزیتول – نٹوفیلین ۔ پولی فنول۔ رایبوفلاوین ۔ کلروفیل ۔ کلرفیس ۔ کافٹین۔کاروتن ۔ کمپفرول ۔ دکسترین ۔ سولفات ھا۔  فسفات ها – سلولز -اسانس – مس – تانن – تئین – سفز- سیلیس – پکتین – لگومین – آدنین – مانگانز – فلوئوراید – اکسیداز نئاز – پانتوتنیک اسید – اکسالیک اسید – شیکیمیک میکا اسید – نیکوتی نیک اسید – اسکوربیک اسید – مالیک اسید – اسید کرستیانیک – اسید گالیک.

خواص  برگ چای سیاه

داروی گیاهی تحریک جریان خون 

۱- دم کرده ی آن را بنوشید. درخشان کننده ی چشم و درخشان کننده ی رنگ چهره است، جریان خون را تحریک می کند و خون را صاف می نماید، صدا را صاف و سینه را نرم می سازد

درمان گیاهی خفقان

خفقان را درمان می کند، نیروبخش و مقوی عضلات می باشد، مقوی عملیات دماغی است و به فعالیت های مغزی و فکری کمک می کند غم و غصه را برطرف می سازد،درجه حرارت بدن را تنظیم می کند،

داروی گیاهی رفع عطش کاذب

عطش کاذب را برطرف می سازد بند امدن مکرر ادرار  را درمان می کند،ترشحات پوست را تحریک می نماید،

درمان گیاهی یرقان

استسقا و یرقان را درمان می کنداستسقا و یرقان را درمان می کند، آرامبخش است،

درمان گیاهی سردرد

سردرد را تسکین می دهد، مقوی نیروی جنسی در سرد مزاجان است.

۲- آن را همراه با چای سفید و چای سبز و یک نخود زعفران بجوشانید و آب آن را بنوشید.

درمان  گیاهی اسهال

اسهال ساده و اسهال خونی را درمان می کند و شکم را قبض می نماید

۳- آب دم کرد ه ی چای، محلول خوبی برای شست وشوی چشم است، چشم را ضدعفونی می کند و به درمان لک های سفید چشم کمک می کند.

ضررهای مصرف زياد چای سياه

  • به علت اگزالات موجود در آن، اين نوشيدني باعث ايجاد سنگ کليه مي شود. مصرف زياد اگزالات روي سلامت کليه ها تاثير مي گذارد.
  • اين نوشيدني سرشار از تانن است و مصرف منظم آن در سيستم گوارشي اختلال ايجاد مي کند و منجر به ناراحتي هايي مانند اسهال، يبوست و … مي شود.
  • مصرف بالاي چاي که حاوي آلومينيوم است، مي تواند يکي از علت هاي بروز آلزايمر باشد.
  • مصرف زياد چاي، مانع از دفع فلورايد مي شود. يکي از تاثيرات سوء افزايش فلورايد، افزايش شکستگي استخوان است. فلورين باعث ضعيف شدن استخوان مي شود و در نتيجه احتمال شکستگي استخوان در فرد افزايش مي يابد.
  • يکي ديگر از مضرات چاي، بروز لکه هاي قهوه اي روي دندان و آسيب ديدگي لثه است.

 

همچنین ببینید

هوفاريقون

با عرق هوفاریقون میگرن را برای همیشه درمان کنید …!

با عرق هوفاریقون میگرن را برای همیشه درمان کنید …!   هوفاريقون چیست ؟ گل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *