معماری
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / چه کنیم تا دندان کودکمان زود بیرون آید؟
زود درآمدن دندان کودکان
زود درآمدن دندان کودکان

چه کنیم تا دندان کودکمان زود بیرون آید؟

چه کنیم تا  دندان کودکمان زود بیرون آید؟

برای این که دندان کودک شما زود بیرون ایدو رشد کند در ماههای آخر حاملگی هر روز کره و گلابی بخورید.

اگر کودک شیر خودتان را می خورد، کره، سوپ هویج و سوپ زردک بخورید و در صورت امکان به کودک هم بخورانید.

 • پس از شستن دستها با آب و صابون مقداری آبلیموی ترش را با آب جوشیده ی سرد شده ی رقیق و به وسیله ی انگشت روزی چند مرتبه روی لثه های کودک مالش دهیداطراف یک عدد هویج خام را بتراشید و دور بریزید، بعد به دست کودک دهید تا دائم مانند پستانک در دهان گرفته و به لثهها بمالد.به یک تکه ریشه ی گل ختمی تمیز شده را دست کودک دهید تا در دهان نگه دارد و بمکد و روی لثه ها بمالد.
 • دندان درآوردن در همه كودكان در زمان یكسانی رخ نمی دهد. دندان درآوردن، مرحله ای است كه تكمیل آن تا حدود سه سالگی كودك طول می كشد.مقدمات دندان درآوردن در رحم مادر آغاز می شود. هنگامی كه شما حامله بودید، جوانه دندانها در كودك شما شكل گرفت كه شالوده دندانهای اولیه كودك (یعنی دندانهای شیری) است. این جوانه ها بین سه تا دوازده ماهگی، به تدریج از زیر سطح لثه كودك بیرون می آیند. شما احتمالا اولین دندان كودك خود را (كه یك نشانه محسوس از رشد او است) در حدود شش ماهگی مشاهده خواهید كرد، كه معمولا در همین زمان، غذاهای معمولی نیز به رژیم غذایی كودك افزوده می شوند. در سه سالگی، دندانهای شیری او تكمیل می شوند و او می تواند با كمی كمك از جانب شما، خودش دندانهایش را بشوید كه این كار، یك گام اساسی در مسیر یادگیری “مراقبت از خود” خواهد بود.

  اولین دندان چه زمانی بیرون می زند؟

  از هر 2000 كودك، یك كودك در هنگام تولد، یك یا دو دندان دارد! اما در اكثر كودكان، اولین دندان بین شش تا هفت ماهگی بیرون می زند. اولین دندانها در كودكی كه به سرعت رشد می كند ممكن است (كه معمولا دندانهای پیشین مركزی در پایین هستند) در سه ماهگی بیرون بزند، در حالی كه كودكی كه كندتر رشد می كند ممكن است اولین دندانهای خود را در یك سالگی در بیاورد. آخرین دندانها (دندانهای آسیاب دوم در بالا و پائین عقب دهان)، معمولا در سال دوم در می آیند. در سه سالگی كودك شما باید مجموعه كاملی از 20 دندان شیری داشته باشد.

  رشد و تكامل دندانها چگونه است؟

  برای بسیاری از كودكان و والدین آنها درآمدن اولین دندان، بامزه و جالب نخواهد بود و ممكن است خیلی طول بكشد یا سخت باشد. نشانه های اولیه (مانند خروج بیش از حد آب دهان كودك یا كمی درد) معمولا یك تا دوماه زودتر از واقعه اصلی رخ می دهند. برای تسكین درد، كودك ممكن است گاز گرفتن را آغاز كند؛ اما این گاز گرفتن در اثر عصبانیت یا خصومت نیست. اگر به او چیزی بدهید كه گاز بگیرد یا با انگشت لثه های او را به آرامی بمالید، ممكن است در تسكین درد او موثر باشد.

  همچنین، هنگامی كه كودك می خواهد دندان دربیاورد، ممكن است لثه های او متورم شوند، كه در نتیجه لپهای كودك شما كمی پرتر و بادكرده به نظر خواهند آمد. هرچند برخی از والدین ادعا می كنند كه نوزاد آنها در زمان دندان درآوردن دچار تب یا اسهال شده است، اكثر متخصصین اذعان می كنند كه دندان درآوردن موجب بروز هیچگونه بیماری نمی شود. احتمال ابتلای كودك به یك سرماخوردگی، آنفولانزای مختصر و مشكلات گوارشی وجود دارد، پس او را برای معاینه به نزد پزشك ببرید.

  برای برخی والدین خوش شانس، دندان درآوردن كودك بدون درد است. در این هفته كودك یك لثه خالی دارد و هفته بعد، لبه سفید یك دندان بر روی لثه او ظاهر شده است. درآمدن اولین دندان را جشن بگیرید: عكس بگیرید و تاریخ آن را در دفترچه خاطرات نوزاد خود ثبت كنید.

  دندانها یكی پس از دیگری در می آیند: دندانهای جلو در پایین پیش از بقیه، سپس دندانهای پیشین بالا و نهایتا دندانهای عقبی. دندان درآوردن یك امر ارثی است، پس اگر شما خیلی زود دندان درآورده اید، ممكن است كودك شما هم خیلی زود دندان درآورد!

  مرحله بعد چه خواهد بود؟

  دندانهای شیری كودك، قبل از آنكه دندانهای دائمی او آماده روییدن باشند، نمی افتد؛ این اتفاق در حدود شش سالگی خواهد افتاد.

  نقش شما چیست؟

  شما نمی توانید در بیرون آمدن دندانها نقشی داشته باشید، اما در صورتی كه با آغاز این مرحله كودك احساس درد كند، شما می توانید به او كمك كنید. اول از همه چیزی به كودك خود بدهید كه آن را بجود: مثلا یك حلقه مخصوص دندان درآوردن كودك كه در یخچال گذاشته اید. همچنین ممكن است خوردن غذاهای سرد مانند پوره سیب یا ماست نیز برای او مفید باشد. اگر مشكل كودك شما ناراحت كننده است، شما می توانید مقدار مناسبی از استامینوفن كودكان را به او بدهید. برخی از والدین نیز به استفاده از درمانهای هومیوپاتی اعتقاد دارند. اگر دمای بدن كودك بالا رفت یا درد او ساكت نشد به دكتر مراجعه كنید. ممكن است دچار عفونت گوش شده باشد.

  وقتی اولین دندان كودك درآید، تمیز كردن آن بر عهده شما است. در سال اول لازم نیست دندانهای او را مانند یك بزرگسال بشویید، صرفا كافی است كه روزی یكبار آنها را تمیز كنید، كه این كار را می توانید قبل از خواب انجام دهید. ممكن است كودك شما اجازه ندهد دندانهای او را با مسواك بشویید، در این صورت می توانید از یك تكه پارچه تمیز برای این كار استفاده كنید. همچنین، هرگز نباید شیشه شیر كودك را در رختخواب در دسترس او قرار دهید. شیر خشك یا شیر مادر در هنگام شب ممكن است در دهان كودك جمع شده و باقی بمانند و نهایتا منجر به پوسیدگی دندانهای شیری شوند.

همچنین ببینید

کودکان معلول

ایجاد علاقه و سرگرمی در کودکان معلول

ایجاد علاقه و سرگرمی در کودکان معلول  اوقات فراغت در زندگی هر کودکی اهمیت دارد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *