معماری
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / چگونه دندان های سیاه را سفید کنیم؟
سیاه شدن دندان ها
سیاه شدن دندان ها

چگونه دندان های سیاه را سفید کنیم؟

 چگونه دندان های سیاه را سفید کنیم؟

بعضي از مردم در مورد سياه شدن دندان‌هايشان و اينکه اين سياهي از دوره نوجواني و هم‌زمان با بلوغ پديد آمده، باورهايي دارند؛ مثلا مي‌گويند به علت تغيير ماهيت بزاقم اين‌طور شده‌ام يا چيزهايي از اين قبيل. اما اين باورها درست نيستند. لازم ديدم در اين خصوص اطلاعاتي به شما بدهم. تغيير رنگ دندان (سياه يا قهوه‌اي) مي‌تواند به چند دليل ايجاد شود:…

1 پوسيدگي: وجود و نفوذ باکتري‌ها در شيارها يا فرورفتگي‌هاي سطوح متعدد دندان‌ها موجب ايجاد پوسيدگي مي‌شود. تغيير رنگ به علت پوسيدگي در مراحل گوناگون مشاهده مي‌شود. در برخي از موارد، اين تغيير رنگ، در مراحل اوليه و شروع پوسيدگي نيز در سطح دندان‌ها و به خصوص داخل شيارها مشاهده مي‌شود.

در اين صورت، با رعايت بهداشت (مسواک کردن مرتب با خمير دندان‌هاي حاوي فلورايد، استفاده از دهان‌شويه فلورايد) پوسيدگي متوقف خواهد شد. در صورت پيشرفت پوسيدگي، لازم است پوسيدگي‌ها برداشته و ترميم صورت پذيرد. تشخيص و طرح درمان با دندان‌پزشک است. ضروري است بيمار در مطب دندان‌پزشکي با نور کافي و وسايل دندان‌پزشکي معاينه شده و تصميم‌گيري شود.

2 تجمع رنگدانه در سطوح دنداني: اين تجمع، به خصوص در سطوح ناصافي مثل سطوح جونده و سطح به طرف زبان و کام دندان‌هاي قدامي، سبب تغيير رنگ دندان‌ها مي‌شود. اين رنگدانه‌‌ها به علت خوردن نوشيدني‌ها و غذاهاي حاوي رنگدانه، سيگار و انواع دخانيات در سطح دندان تجمع پيدا کرده و به دندان متصل مي‌شوند. اين رنگ‌ها به وسيله مسواک کردن برداشته نمي‌شود.

لازم است اين رنگدانه‌ها به وسيله دندان‌پزشک تميز شود. لازم به ذکر است که اين نوع تغيير رنگ نبايد با تراش يا ترميم دندان اصلاح شود بنابراين لازم است شخص به دندان‌پزشک مراجعه کند تا پس از تشخيص اقدام صحيح صورت گيرد.

3 تجمع جرم در ناحيه طوق دندان‌ها و در سطوح گوناگون دنداني: اين تجمع مي‌تواند سبب تغييررنگ شود و در برخي از موارد ممکن است شخص تغيير رنگ ناشي از تجمع جرم را با پوسيدگي‌ اشتباه کند. اغلب در صورت وجود جرم، لثه‌ها ملتهب و قرمزرنگ است و در برخي از موارد قطعاتي از آن جدا مي‌شود.

در اين مورد هم مانند موارد قبل شخص با مراجعه به دندان‌پزشک اقدام به درمان خواهد کرد. تجمع جرم سياه رنگ به‌طور معمول در سطوح جونده دندان‌ها ديده نمي‌شود و اغلب در ناحيه اتصال لثه با دندان‌ها تشکيل شده و مشاهده مي‌شود.

درمان  گیاهی سیاهی  دندانها

علت سیاه شدگی یا بادمجانی رنگ شدن دندانها غلبه سودا میباشد. ابتدا بر سوداب غلبه کنید و بعد پوست ریشه گیاهان انیسون، مصطکی، افسنطین و اشنه را به طور مساوی نرم بسایید. بعد با روغن گل آمیخته و گه گاهی روی دندان ها بمالید و بگذارید مدتی هم روی آن بماند.

همچنین ببینید

آناتومی دندان ها

آناتومی و وظایف دندان به بیان ساده قسمت اول

آناتومی و وظایف دندان به بیان ساده • تشکیل دندان، قبل از تولد آغاز می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *