معماری
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / گیاه سیر, درمانی مفید برای عفونت ریه…
عفونت ریه
عفونت ریه

گیاه سیر, درمانی مفید برای عفونت ریه…

گیاه سیر, درمانی مفید برای عفونت ریه…

عفونت ریه چیست ؟

عفونت ريه بيماري شايعي است و در سال يک درصد افراد بالغ را گرفتار مي‌کند و هرساله برخي از اين افراد مي‌ميرند. اين بيماري به خصوص در افراد مسن و کودکان کم سن خطرناک است

در اثر تنفس ميکرو ارگانيسمها ممکن است بيماري ايجاد شود. در موارد نادر ممکن است منبع عفونت ريه در نقطه‌ ديگري از بدن باشد و از طريق جريان خون منجر به عفونت ريه‌ شود. اگر به هر علتي مثلا در اثر استفراغ، بخشي از محتويات معده وارد ريه‌ شود نيز موجب التهاب ريه‌ مي‌شود، چون ارگانيسمها از اين طريق وارد ريه‌ مي‌شوند.

علائم عفونت ريه 

علائم عفونت باکتريايي به صورت ناگهاني شروع مي‌شوند. علائم ناگهاني به صورت تب و لرز، درد قفسه سينه، و سرفه بروز مي‌کنند. گاهي ممکن است فرد مبتلا بسيار بد حال باشد.

سرفه در ابتدا ممکن است خشک باشد اما يک تا دو روز بعد سرفه همراه با خلط مي‌شود. خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه‌ خوني داشته باشد يا نارنجي رنگ باشد.

تنفس بيمار سريع و سطحي مي‌شود و ممکن است بيمار به نفس نفس زدن بيفتد. در موارد شديد اکسيژن رساني مناسب کاهش مي‌يابد و ممکن است علائم کمبود اکسيژن در فرد بروز کند.

تنفس عميق يا سرفه ممکن است منجر به ايجاد درد عمقي در قفسه سينه شود. اين علامت ممکن است نشان دهنده‌ گسترش عفونت به پرده پوشاننده‌ ريه  (پرده جنب) باشد.

اگر مبتلا به سرما خوردگي شده باشيد و مدت بيماري شما طولاني‌تر از حد معمول باشد و علائمي‌که گفته شد را داشته باشيد ممکن است دچار عفونت ريوي شده باشيد و بايد به پزشک مراجعه کنيد.

تشخیص عفونت ريه 

پزشک با سوالاتي که از شما مي‌پرسد و با معاينات و برخي اقدامات تشخيص ديگر مانند راديوگرافي بيماري را تشخيص مي‌دهد.

در موارد ممکن است بيماري بسيار شديد باشد و نياز به بستري در بيمارستان باشد. در موارد نادري ممکن است بيماري چيز ديگري باشد که علائمي‌شبيه به عفونت ريه را تقليد کند و به بررسي‌ بيشتر نياز باشد.

مثلا در موارد نادري ممکن است سرطان ريه با چنين علائمي‌ بروز کند. به همين دليل خصوصاً اگر فاکتور خطري مانند مصرف سيگار داشته‌باشيد بررسي‌ بيشتر مورد نياز است.

درمان عفونت ريه 

اين بيماري در مواردي به صورت سرپايي قابل درمان است و در موارد ديگر به صورت بستري صورت مي‌گيرد.

درمان آنتي بيوتيکي، فيزيوتراپي قفسه سينه، و در موارد اکسيژن استفاده مي‌شوند. در صورتي که در 2- 3 ماه گذشته سفر به کشور ديگر داشته ايد بسيار مهم است که فوراً اين موضوع را با پزشک خود در ميان بگذاريد.

ممکن است نوع ارگانيسمي‌ که از مکان ديگر موجب بيماري شما شده به درمان متفاوتي نياز داشته باشد. بسته به نوع و شدت بيماري ممکن است درمان خوراکي يا تزريقي استفاده شود.

درمان گیاهی عفونت ریه:

 • برای رفع عفونت ریه سیر بسیار مفید است.
 •  علف هزار چشم را دم کنید و آبش را بنوشید.
 •  هر روز حدود ۶۰ گرم خرما را در یک لیتر آب بجوشانید و به مرور بنوشید.
 • هر روز ۱۰ گرم آویشن تازه یا خشک را در یک لیتر آب جوش دم کنید و به مرور بنوشید.
 •  ده عدد انجیر خشک را در یک لیتر شیربجوشانید و ان شیر را به مرور میل فرمایید.
 •  بیست گرم گل زوفا را در یک لیتر آب بجوشانیدو آب صاف کرده  آن را با عسل شیرین و در طول روزبه مرور بنوشید.
 •  خرما، انجیر، کشمش و عناب نیم کوب شده را مساوی روزی سه مرتبه بجوشانید و آب آن را میل فرمایید.
 • چند عدد شلغم را در یک لیتر شیر خرد کنید و بجوشانید. کمی شکر با آب آن مخلوط کنید و بنوشید.
 • هر روز صبح ناشتا دو حبه سیر را در یک فنجان شیر بجوشانید و آن شیر را گرم بنوشید.
 • هر روز نصف قاشق چایخوری دانه  اسفند را بسایید و با عسل مخلوط کرده، میل کنید.
 • هر روز تخم کتان را بکوبید و با عسل مخلوط کنید و بخورید.
 • تخم شنبلیله را نرم بسایید بعد انجیر را نیز جداگانه بکوبید سپس آن دو را درهم ترکیب کنید و بخورید.
 •  ریشه  اریسا، گل زوفا و پودر شیرین بیان را به نسبت مساوی مخلوط و هر شب ۱۰ عدد انجیر خشک را در آب گرم بخیسانید. صبح یک قاشق شربت خوری از دارو را با اب انجیرها بجوشانید بعد اب ان را صاف کنید. انجیرها را بخورید و اب ان را نیز بنوشید.
 •  تخم شنبلیله ۲۰ گرم، نرم بسایید و با ۵۰ گرم مویز کوبیده شده و ۳۰ گرم تمرهندی بدون هسته و ۳۰ گرم انجیر کوبیده شده و ۵۰۰ گرم عسل همه را مخلوط و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل کنید.
 • اول فصد کنید و شربت تمر هندی یا شربت آلو یا شربت شیرخشت یا اب جوشانده مغز فلوس یا شربت گل زوفا یا شربت گل بنفشه یا کتیرا یا صمغ عربی یا لعاب به دانه یا لعاب تخم خطمی را روزی سه مرتبه میل کنید.

همچنین ببینید

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی و تقویت قوای جنسی با گیاهان دارویی / قسمت دوم

درمان ناتوانی و تقویت قوای جنسی با گیاهان دارویی / قسمت دوم چه رابطه ای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *