معماری
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / گیاه پرسیاوش دارویی برای درمان انواع سرفه ها و بیماریهای تنفسی
پر سیاوش
پر سیاوش

گیاه پرسیاوش دارویی برای درمان انواع سرفه ها و بیماریهای تنفسی

 پرسیاوش

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی پر سیاوش است . پر سیاوش گیاهی است از خانواده ی سرخس ها، تیره یpoiypodiaceae و چند ساله. برگ های آن شبیه گشنیز معمولاً بدون ساقه ی اصلی و دارای دمبرگ دراز، خیلی نازک و سیاه شبیه مو که وجه تسمیه ی فرانسوی و انگلیسی و عربی آن از اینجا ناشی می شود. ساقه ی زیرزمینی آن خزنده می باشد که ریشک های – بسیار باریک و نازک به آن اتصال دارد. این گیاه از نظر شرایط اقلیمی، مناطق نسبتاً گرم، مرطوب و کم نور را دوست دارد، کنار چاه ها، جاهای مرطوب، در غارها و نقاط سایه دار می روید. برگ های این گیاه کمی معطر،دارای طعم گس و کمی تلخ است. این گیاه در اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و برخی مناطق دیگر دنیا می روید،

در ایران در مناطق شمال در مازندران، گرگان، بندرگز، گیلان، رشت، پیربازار، در مناطق شرق و غرب ایران در کوه کهرود و بلوچستان و در نواحی جنوب غربی ایران در شهبازان، کشور و بیشه دیده می شود.

در ایران در مناطق شمال در مازندران، گرگان، بندرگز، گیلان، رشت، پیربازار، در مناطق شرق و غرب ایران در کوه کهرود و بلوچستان و در نواحی جنوب غربی ایران در شهبازان، کشور و بیشه دیده می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:پرسیاوحش – پرسیاوشان – گیسو پری ۔گل گیسو پری – ساقالاسود -شعرالارض – شعرالجبال – شعرالجن – جعدة القنا- کاپیلر -کز برةالبائز – سنبل – پاباریک – شعرالجبار-شعرالخنازیر-ایوصیف – بالدیری قره.

ترکیب شیمیایی: ماده ی عامل تلخ به نام کاپیلارین موسیلاژ- تانن- اسانس – لعاب – گالیک اسید  قند.

طبیعت آن:معتدل مایل به گرمی و کمی خشک است.

خواص پرسیاوش در طب سنتی:

۱- ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از آب صاف کرده را بنوشید.

ملطف،lمفتح،منضج، محلل و  مجفف است، برای معالجه ی عفونت نزله ای مثانه مفید می باشد، جهت تنقیه ی سینه و شش، ضیق النفس، درد سینه و درمان یرقان مفید است، برای درمان سرفه های مزمن و رطوبتی نافع است، بازکننده ی نفس دربیماری های آسم و تنگی نفس می باشد، کشنده ی بعضی از باکتری ها و ویروس ها مانند باسیل سیاه سرفه و ویروس هاری است. تب بر می باشد،برای کشتن انگل های داخل شکم مصرف می شود،زرده زخم را معالجه می کند،عادت  ماهانه را باز می نماید و برای دفع سنگ مثانه بسیار مفید است

۲- هر روز آن را با نعناع به اندازه ی مساوی بجوشانید و آب، صاف کرده ی آن را بنوشید. از عاروق زدن و نفخ معده جلوگیری می نماید، خفقان را درمان میکند.

۳- استنشاق آب مطبوخ آن برای باز کردن بینی در مواقع سرماخوردگی و زکام نافع است.

خوردن گرد کوبیدهی آن برای رفع اسهال و جمع کردن شکم مفید است.

۵- مالیدن آب جوشاندهی آن بر سر، موها را تقویت میکند.

۶ طبخ کردهی آن را بر بیضهای که ورم کرده بگذارید. ورم را تحلیل خواهد برد.

۷- تازهای آن را بکوبید و روی محل گزیدگی مار ضماد کنید. نافع است.

همچنین ببینید

درمان زخم های کهنه

زخمهای کهنه را با رزماری درمان کنید!!

زخمهای کهنه را با رزماری درمان کنید!! زخمهای کهنه، عفونت های مزمن پوست موم ۵ گرم، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *