قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / 10 فایده شگفت انگیز استفاده از عرق بهار نارنج
عرق بهار نارنج
عرق بهار نارنج

10 فایده شگفت انگیز استفاده از عرق بهار نارنج

10 فایده شگفت انگیز استفاده از عرق بهار نارنج

عرق بهار نارنج

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی عرق بهار نارنج است . به فارسی( نارنج)،( نارنگ)نامیده می شود.به فرانسویBigaradier وCitronnier Vulgaire و به انگلیسی Sour Orange وorange Bitter گفته می شود گیاهی است از خانوادهRutaceae نام علمی آنCitronnier Vulgaire می باشد

نارنج درخت کوچکی است که در مناطق با آب وهوای مدیترانه  و نسبتاً مرطوب وگرم می روید. سرمای زمستان کمتر از ۱۵ – ۱۰ درجه  زیرصفر را به سختی تحمل میکند، البته تحمل آن از سایر ارقام مرکبات نظیر پرتقال بیشتر است.برگهای آن سبز شفاف بیضی شکل نوک تیز زیبا و اختلاف آن از نظر شکل با برگ پرتقال وجود دمبرگ بالدار در محل اتصال دمبرگ با برگ است.گلهای آن درشت تر و زیادتر و با عطر بیشتر از گلهای پرتقال و خوردن میوه  آن برای مصارف مخصوص، معمول نیست، پوست میوه صاف و رنک آن نارنجی تیره و گوشت داخل آن خیلی ترش و کمی تلخ است. درخت نارنج در مناطق شمالی و جنوبی ایران که درجه  سرمای زمستان از حد گرم پایین تر نمیرود کاشته می شود.

از نظر ترکیبات شیمیایی و مواد عامله در نارنج وجود ویتامین 1B و پرو ویتامین Aمشخص شده است و از گلهای تازه آن یا بهار نارنج مقداری اساس روغنی به نام اویل اف، نرولی بیگارد  و عرق بهار نارنج استخراج میشود. در پوست آن مواد هسپریدین، ایزو هسپریدین، اورانتیامارین و یک اسید متبلور و بی شکل و در قسمت پوست به خصوص گوشت سفید اسفنجی داخل پوست آن ماده  تلخی وجود دارد. در گزارش دیگری آمده است که از برگ و سر شاخه های سبز و جوان آن نیز اسانس گرفته می شود، به نام اسانس پتی گرین. در اسانس نارنج مواد ۷- هیدروکسی کومارین ژرانیل اتر یا اوراپتن یافت می شود.

خواص عرق بهار نارنج

درمان گیاهی سرفه

طبق نظر حکمای طب سنتی پوست زرد و شکوفه  بهار نارنج گرم و خشک است و عصاره  ترش آن سرد و خشک است. از نظر خواص تمام اعضا میوه به غیر از عصاره  ترش آن از بالنگ یا اترج قویتراست، در عصاره ترش آن یک ماده لزجی وجود دارد که برای رفع ترشحات سینه و سرفه های گرم خوب است.

درمان گیاهی دلپیچه

اگر نارنج را از وسط دو نیم کرده تخمهای آن را بیرون آورده و قدری نبات کوبیده در آن بپاشند و بر آتش گذارند که ۳-۲ جوش بخورد و سپس برداشته نیم گرم صبح ناشتا آن را بمکند یا بخورند برای سینه و سرفه  گرم بسیار خوب است. آب نارنج با شکر مسهل صفر است وحدت خون و صفرا را تسکین میدهد. ضرر نارنج برای اعصاب خیلی کمتر از سایر عصاره ه ترش است. ولیاسراف در خوردن آن برای کبد مضر است، خصوصاً که ناشتا خورده شود.از این نظر باید با شکر و عسل خورده شود، برای تسکین قی و آشفتگی و دلپیچه و خارج کردن کرم شکم بسیار مجرب است و ضمادی که از پخته  له شده تمامی میوه اعم از پوست و گوشت و مغز و تخم آن تهیه شود

داروی گیاهی ضد جوش سر

برای جرب و حکه (خارش پوست)  جوش های سر

داروی گیاهی نرم کردن پوست بدن

نرم کردن پوست بدن

داروی گیاهی تقویت مو سر

موی سر بسیار مؤثر است. جوشانده  پوست نارنج قوی معده و کمی صفرابر است. عرق بهار نارنج گرم و خشک است و از نظر خواص مقوی و فرح آور است و گرفتگی ها را باز می کند و درد سینه را تسکین میدهد.

داروی گیاهی تقویت اشتها

برای تقویت اشتها ونیروی جنسی و رفع آروغ، باد گاز و دلپیچه نافع است و اگر تا یک هفته هر روز ۰ ۶ گرم عرق بهار نارنج با مقداری شکر و با یک گرم مرجان ساییده و خورده شود برای طحال بسیار مجرب است.

درمان گیاهی سنگ کلیه

همچنین برای اخراج سنگ کلیه و مثانه نافع است. اگر بهار نارنج با شکر صبح ناشتا خورده شود،

درمان گیاهی اسهال

برای قطع اسهال رطوبی مفید است و شیاف آن برای ازدیاد ترشح حیض و منظم کردن وضع رحم مجرب است. گذاشتن پوست و گل آن مابین لباسها مانع ازبید زدن است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *