تشخیص افسردگی از نظر پزشکی

 

برای تشخیص افسردگی ماژور از نظر یک پزشک، فرد باید از نه علامت زیر، به پنج علامت دچار باشد (که یکی از آنها لزوماً خلق افسرده یا اشتیاق کاهش یافته باشد) و این علایم تقریباً در تمام طول روز حداقل به مدت دو هفته، در فرد دوام داشته باشد:

* خلق افسرده (احساس ناراحتی، افسردگی و نامیدی.

.*کم شدن چشمگیر علاقه و اشتیاق در اکثر یا تمام فعالیتها .

* کاهش یا افزایش وزن قابل توجه (تغییر وزن کمتر یا بیشتر از پنج درصد در عرض یک ماه، موقعی که رژیم نداشته باشد) یا تغییر در اشتها افکار تکرارشوندهی مرگ یا خودکشی (با یا بدون طرح نقشه)،

یا اقدام به خودکشی به سختی به خواب رفتن یا در خواب ماندن، یا بیش ازحد معمول خوابیدن،

 رفتاری که بیش ازحد معمول تند یا کند شده و به نظر دیگران مشهود باشد.

احساس بی ارزش بودن یا گناهکار بودن کاهش قدرت تفکر، تمرکز و تصمیم گیری۔

احساس خستگی یا کاهش شدید انرژی مرور سریع فهرست بالا، این نکته را روشن می کند که چرا تشخیص افسردگی در مبتلایان به ام اس میتواند این قدر دشوار و گول زننده باشد. هریک از پنج مورد آخر فهرست بالا، ممکن است درام اس  رخ دهد، بدون اینکه فرد مبتلا به افسردگی باشد. بنابراین مشـــاوره با یک متحصص بهداشت روانی متبحر در زمینهی ام اس ، ممکن برایب تشخیص لازم باشسد.

متأسفانه، هنوز پزشکان به طور معمول از بیماران در مورد خلقیاتشان چیزی نمی پرسند. اگر در خلقیات خود متوجه تغییرات بارزی شدید (یا یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان متوجه این تغییرات شد)، حتماً به اطلاع پزشکتان برسانید. احتیاجی نیست زیاد سخت بگیرید یا پریشان خاطر شوید - تغییرات خلقی درست است. مثل سایر علایم اماس، مربوط به این بیماری است و این علایم جزو درمان پذیرترین مشکلات ام اس است.

هرچند به نظر میرسد که افسردگی، به همان اندازه که می تواند یک علامت ام اس نیست.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد