علل بروز افسردگی یا نوسانات خلقی 

 

درست مثل نوسانات خلقی و اختلال تظاهرات غیرارادی احساسی (IEED) ، علت بروز افسردگی یا حداقل بخشی از علل بروز آن، تغییرات عصبی مراکز کنترل .خلقیات در مغز است در اینجا لازم به یادآوری است، بعضی از داروهایی که در درمان ام اس  به کار میرود، ممکن است ریسک بروز افسردگی را افزایش دهد یا افسردگی موجود را در بعضی افراد، بدتر کند. به عنوان مثال، داروهای زیر قابلیت این را دارد که روی خلقیات تأثیر بگذارد.

کورتیکواستروئیدها: زمانی که برای درمان یک عود درام اس  از دوز بالای این داروها استفاده میشود (مراجعه به فصل ۶) بعضی از افراد احساس می کنند انرژی زیادی پیدا کردهاند - تقریباً سبک بال شدهاند - اما به دنبال قطع داروهای فوق احساس می کنند وارد یک حالت افسردگی واقعی شدهاند.   اگر سابقه ی افسردگی دارید، زمانی که کورتیکواستروئیدها را برایتان تجویز می کنند، حتما این موضوع را به پزشکتان بگویید.

* اینترفرونها: این داروها برای درمان نوع عود کننده ی ام اس مورد تایید است و در مورد هرکدامشان، هشداری راجع به بروز افسردگی ذکر شده است اگرچه برداشت اولیه - مبتنی بر آزمونهای بالینی روی s خودکشی در مصرف کنندگان افزایش دهد، اما بررسیهای بعدی روی این داروها و دیگر اینترفرونها صحت این گفته را اثبات نکرد. کسانی که در حین مصرف این داروها دچار افسردگی میشدند، معمولاً سابقه ی افسردگی را قبل از شروع آزمونها نیز داشتند.

درج هشدار در مورد افسردگی، در انتهای برچسب این داروها، بعضی از بیماران و پزشکان را نسبت به مصرف و تجویز آنها بی علاقه می کند. نظر کلی متخصصان در این مورد، حاکی از بیخطر بودن این داروهاست، اما اگر شما در حال مصرف یک داروی اینترفرون هستید، و همزمان شاهد تغییرات بارزی در خلقیات خود شدهاید -- چه با و چه بدون سابقه ی افسردگی - باید در این مورد با پزشکتان صحبت کنید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد