دستاوردهای دندان پزشکی در زمینه ایمپلنت های دندانی 


دستاوردهای دندان پزشکی در زمینه ایمپلنت های دندانی 

دستاوردهای دندان پزشکی در زمینه ایمپلنت های دندانی 

 

دانشمندان و محققین حرفه دندانپزشکی سالها در زمینه دستیابی به ایمپلنت های دندانی تلاش نمودند. بیشترین تلاش آنها در زمینه یافتن فلزی بود که ضمن دارا بودن قدرت نگهداری یک دندان، سیستم ایمنی بدن آن را بپذیرد و دفع نکند. روی عناصر و فلزات مختلف مطالعات وسیعی صورت گرفت تا سرانجام فلز "تایتانیوم برای این کار انتخاب گردید.

این عنصر گرچه بسیار گران و کمیاب است لیکن از هر حیث برای کاشتن در استخوان فک مناسب میباشد. کارخانجات سازنده وسایل ایمپلنت، میله های فلزی به شکل پیچ از جنس تایتانیوم ساخته اند که پس از قرار دادن در استخوان فک ظرف مدت ۳ تا ۶ ماه روی سطح آن استخوان جدید ساخته شده و در واقع این میله فلزی پس از مدتی به فک جوش خورده و با استخوان فک یکپارچه میگرد. پیدایش ایمپلنت های دندانی تحولی چشمگیر در حرفه دندانپزشکی بود.

پروتزهای کامل یعنی دندانهای مصنوعی کامل به دلیل مشکلات و عوارض فراوانی که داشت، هرگز نتوانست افراد بی دندان را راضی کند؛ لذا پیدایش ایمپلنت های دندانی با استقبال شدید دندانپزشکان و افراد بی دندان روبرو گردید. گرچه هنوز این رشته جدید بوده و بیش از سه دهه از عمر آن نمی گذرد، ولی تقریبا در همه کشورهای جهان مورد استقبال قرار گرفته و بسیاری از مردم هم اکنون دندانهای ایمپلنت شده در دهان دارند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد