قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / 13 بیماری را با باقلا درمان کنید
باقالا
باقالا

13 بیماری را با باقلا درمان کنید

   باقلا

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی باقالا است . باقلا گیاهی است از خانواده ی Leguminosae، علفی، یک ساله و مقطع، ساقه ی آن مربع، ایستا و شیاردار میباشد. برگهایآن متناوب و مرکب با برگچه های تخم مرغی می باشد. گلهای آن سفید دارای لکه های سیاه و گاهی لکه های بنفش می باشد. میوه ی آن نیام و دارای غلافی پوشیده از کرک به طولی دوازده تا پانزده سانتیمتر و عرض دو تا سه سانتی متر است که دو طرف آن نازک و کمی خمیده می باشد و در هر غلاف تعدادی دانه قرار دارد. باقلا در اغلب مناطق ایرانبه خصوص  شمال کاشته می شود و اصل آن در ایران بوده و از ایران بهآسیای صغیر و اروپا پراکنده شده است.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: باقلا۔ باقلی ۔ باقالی ۔ جرجر ۔ فول.

 

 

دانه باقلا

طبیعت آن: طبیعت تازه ی آن سرد و تر، طبیعت خشک آن سرد و خشک است.

ترکیب شیمیایی: در هر یک صد گرم دانه ی باقالای سبز و تازه ی خام بدون غلاف مواد زیر وجود دارد: آب ۷۲ گرم – پروتئین ۸/۴ گرم – مواد چرب ۰/۴ گرم – هیدراتهای کربن ۱۵/۸ گرم – کلسیم ۲۷ میلی گرم -فسفر ۱۵۷ میلی گرم – آهن ۲/۲ میلی گرم – سدیم ۴ میلی گرم – پتاسیم ۴۷۱ میلی گرم – تیامین ۰/۲۸ میلی گرم

ریبوفلاوین ۰/۱۷ میلی گرم – نیاسین ۱/۶ میلی گرم – ارسنیک ۰/۰۲ میلی گرم – خاکستر ۱/۱ گرم شامل ۰/۳۰۴ درصد اکسید دو پلمب – مواد ازته – مواد آلبومی نائیدی – لگومین – ویسین ال تایروزین – ال دی اکسی فنیل آلانین سکونویسین، در هر یکصد گرم دانهای باقالای رسیده و خشک بدون غلاف مواد زیر وجود دارد: آب ۱۱/۹ گرم – پروتیئن ۲۵ گرم – مواد چرب ۱/۷ گرم – هیدارتهای کربن ۵۲ گرم – خاکستر ۳/۱ گرم – کلسیم۱۰۲ میلی گرم – فسفر ۳۹۱ میلی گرم – آهن ۷/۱ میلی گرم – تیامین ۰/۵۰ میلی گرم – ریبوفلاوین ۰/۳ میلی گرم – نیاسین ۲/۵ میلی گرم – سدیم – پتاسیم. ویتامینهای C-BA در آن وجود دارد.

خواص دانه باقالا:

۱- پخته ی آن را بخورید. مغذی و مقوی است.

۲- آب پخته ی آن مدر ادرار و شیر است، برای جلوگیری از تولید سنگ مثانه و باز کردن گرفتگی هامفید می باشد، خشونت حلق را برطرف می کند، شکم رویهای مزمن را متوقف می سازد.

درمان گیاهی اسهال شدید

۳- آن را با سرکه و آب بپزید و با پوست بخورید. اسهال های مزمن و اسهال های حاصل از زخم روده ها را متوقف می کند.

۴- اگر اول موهای یک موضع را بکنید، بعد دانه ی باقالای تازه را بکوبید و دایم بر آن عضو ضماد نمایید و روی آن ببندید، موها را از روییدن باز میدارد و دیگر مو در آن عضو نمی روید.

۵ تازه ی آن را بکوبید و به صورت خمیر درآورید و بمالید. فوراً جرم و کثافات صورت را برطرف می کند و اگر هر روز دایم ضماد کنید، اثر زخم ها که بر پوست مانده باشد را برطرف می سازد.

۶- هر شب پخته ی آن را بکوبید و ضماد کنید. لکه ی قهوه ای صورت را برطرف میسازد، زخم گاز سگ را  درمان می کند.

۷- ضماد آرد باقالا در رساندن آبسه، سوزه، جوشها و خروج چرک از آنها مفید است.

۸ آن را نرم بکوبید و با آب برگ تازه ی گشنیز خمیر کرده و از خارج روی محل خنازیر ضماد کنید. مفید و درمان کننده است.

۹ برای رفع ورم پستان خانم ها و همچنین ورم پستان دختران هنگام بلوغ، کوبیده ی آن را با سکنجبین خمیر کرده و بر آن ضماد کنید، مؤثر خواهد بود.

۱۰- خشک آن را نرم بکوبید و با روغن بادام شیرین و قند مخلوط کرده بخورید. برای سرفه و خشونت سینه و حلق مفید است.

درمان گیاهی پف زیر چشم

۱۱- ضماد آرد آن باشنبلیله و عسل برای تحلیل و نرم کردن دمل، ورم بناگوش و ورم زیر چشم نافع است.

۱۲- ضماد آرد آن با گل خطمی برای ورم بیضه و همچنین ورمهای گرم مفید است.

۱۳- ضماد خاکستر باقالای خشک برای عوارض پوستی و آثار جرب سیاه نافع می باشد.

 مصرف آن عوارض زیر را نیز ایجاد میکند: تولید نفخ و سنگینی سرو معده می نماید، اسراف در خوردن خام آن مخصوصاً در بهار در برخی اشخاص عوارضی ایجاد میکند که شبیه به نوعی مسمومیت است که آن را فاویسم یا فابیسم گویند و در بعضی موارد عوارض بسیار شدید دارد که ممکن است انسان را هلاک کند؛ به این ترتیب که در موارد شدید موجب تب، کم خونی، یرقان، اسهال، اختلالات روانی، میالیخولیا، هذیان و ناراحتیهای قلبی می شود و باعث هلاکت شخص می گردد.

شاخه باقالا

خواص  شاخه باقالا:

اگر سر شاخه های آن جوشانده و آب آن صاف و نوشیده شود، برای رفع مستی و به هوش آوردن اشخاص مست مفید است

گل باقالا 

خواص  گل باقالا :

داروی گیاهی سنگ کلیه

۱- چهل گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را در فاصله ی سه وعده ی غذای روزانه بنوشید. ادرار را زیاد می کند، سنگ کلیه و مثانه را دفع می نماید، قولنج های کلیوی را برطرف میسازد، سردرد نیمه ی سریا میگرن، تشنج، درد کمر تا زانو یا سیاتیک، عرق النساء و رماتیسم را – .درمان می کند

۲- یک مشت از آن را در یک لیتر آب نیم ساعت بجوشانید و تا گرم است مدتی انگشتان را در آن نگه دارید و هر روز این کار را تکرار کنید. انگشتی که سر آن ورم و گوشه کرده باشد را درمان میکند

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *