5 گروه غذایی مورد نیاز انسان 


5 گروه غذایی مورد نیاز انسان 

5 گروه غذایی مورد نیاز انسان 

 

مصرف بی رویه مواد قندی توسط کودکان موجب ایجاد سیری زودگذر و کاذب و کاهش اشتهای آنها گردیده و لذا فرایند رشد جسمی و ذهنی کودکان را دچار اختلال می نماید.

گروههای غذایی میدانیم که پنج گروه مواد غذایی مورد نیاز برای انسان میباشد که عبارتند از:

۱-گروه شیر و لبنیات: شامل شیر و کلیه فرآوردههای آن میباشد که بیشتر به خاطر کلسیم موجود در آنها مورد نیاز شدید بدن میباشد.

۲- گروه گوشت: شامل گوشت قرمز و سفید، ماهی و ماکیان میباشد که به خاطر داشتن پروتئین و آهن مورد نیاز بدن میباشد.

 ۳- گروه سبزیجات: علاوه بر داشتن فیبر و کمک به هضم غذا و حفظ سلامت دستگاه گوارشی به خاطر داشتن ویتامین A باید در رژیم غذایی موجود می باشد.

۴- گروه میوه: علاوه بر تأمین بسیاری از املاح مورد نیاز بدن به علت داشتن ویتامین C برای بدن ضروری است.

 ۵- گروه نان و غلات: علاوه بر تأمین بخش عمده ای از کالری مورد نیاز بدن به علت دارابودن فیبر برای دستگاه گوارشی لازم و ضروری است.

ملاحظه می کنید که در این گروههای مواد غذایی مورد نیاز بدن جایی برای شیرینیجات منظور نگردیده است. کودکان برای رشد و تکامل طبیعی نیاز به هر پنج گروه مواد غذایی به میزان مناسب و مطلوب دارند. از میان این مواد غذایی گروه گوشت و پروتئینها از جایگاه خاصی برخوردار می باشد.

مصرف شیرینیجات هرگز نمی تواند جای این غذاها را بگیرد و لذا روند رشد طبیعی کودک را کند و حتی ممکن است او را دچار سوء تغذیه نماید. گرچه مقدار کم مواد قندی ممکن است زیان آور نباشد؛ مشروط بر این که در زمان مناسب خورده شود ولی هیچگاه نمی تواند جای گروههای پنجگانه فوق را بگیرد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد