زانو درد را با ریحان سبز درمان کنید


زانو درد را با ریحان سبز درمان کنید

زانو درد را با ریحان سبز درمان کنید

ریحان سبز

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی ریحان سبز است .گیاهی است یک ساله از خانواده  Labiata، که بلندی آن تا شصت سانتیمتر میرسد. گل های آن ریز و مایل به سبز یا ارغوانی یا سفید است. پشت برگهای آن سبز مایل به خاکستری و روی برگهای جوان آن سبز روشن می باشد، برگها به شکل بیضی نوک تیز با دندانه های ریز و معطر است. تخم آن سیاه رنگ، ریز و کمی زبر می باشد که در سر شاخه به وجود میآید. ریحان بومی فلات ایران است و در ایران و افغانستان به طور خودرو می روید؛ ولی عملاً تولید فعلی آن در ایران صددرصد از پرورش و کشت آن در مزارع حاصل میشود. در ایران به طور وحشی در اطراف تهران، همدان، خراسان در دو هزار و سیصد متر ارتفاع از سطح دریا و در کرمانشاه سابق در ارتفاعات ۱۵۰۰ متری، خرمشهر، بلوچستان و آذربایجان در اطراف تبریز می روید. طبیعت آن: بعضی آن را گرم و خشک و بعضی معتدل میدانند. ترکیب شیمیایی: ال لینالول ۴/۳۶ درصد - متیل سینامات ۵۶/۶ درصد - ترپینن ۸۰ درصد -اسانس روغنی فرار ۰/۴ درصد - تیمول - کامفور - سینئول - اوژنول - آنتول - سیترال - استراگول - متیل چاویکول - الکل لينالول - ترپن هايدرت -وان استی نيس - سسکی ترپن -کروزمان -ددی ترپن - پی نن - اوسيمننامها دیگر گیاه ریحان در طب سنتی: ریحان الملک - سبزی سلطنتی - گل و سبزه - سلطان الریاحین - سلطان الر - شاه اسپرم - شاه اسپرقم - شاهپرهم - شاهسفرم- اسفرم - اسپرم - اسپرقم - اسپرهم - صعتر هندی - ضیمران -ضیمران - فولکلور۔ بازیلیک۔ ترنجان ۔ حین ۔ نازہو

خواص ریحان

داروی گیاهی آرام بخش 

تونیک، مقوی، محرک و بادشکن است، به هاضمه کمک میکند، تب بر، مسکن، آرام کننده و ضداسپاسم میباشد.آن را در دهان خوب بجوید و بخورید. بوی بد دهان که از سیر یا پیاز باشد را برطرف میکند، زخم های دهان را از بین میبرد، کندی دندان را برطرف میکند.

درمان گیاهی سکسکه

بیست تا پنجاه گرم برگ، ساقه و گل آن را مخلوط در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید، بعد آب صاف کرده ی آن را با عسل یا شکر شیرین کنید و هر روز سه فنجان آن را به ترتیب بعد از غذاهای روزانه بنوشید. بادهای غلیظ را از بین میبرد، محل ورم های جمیع اعضا است، ضعف معده و ضعف اعصاب را برطرف می سازد، غم و غصه را درمان میکند، اسهال را متوقف میسازد، انواع سردرد و سردرد نیمه ی سر یا میگرن را تسکین میدهد، برای قی کردن، سکسکه و پلیپ های بینی مفید است.

درمان گیاهی تنگی نفس

عصاره  آن را با شکر بخورید. سینه درد، سرفه و تنگی نفس را درمان می کند.تازه  آن را با شیر مخلوط کنید و بخورید. زکامی که با سرفه همراه باشد یا زکامی که از سینه درد یا نزله باشد را درمان میکند.

درمان گیاهی استفراغ

آن را دایم بو کنید و گاه گاهی هم در دهان خوب بجوید. بازکننده ی گرفتگی های دماغی است، از استفراغ در وسایل نقلیه جلوگیری میکند، سردرد مسافران و سردرد گرم مزاجان را تسکین میدهد.

درمان گیاهی خناق

شیره  برگ آن را با عسل شیرین کنید و بخورید. خناق را برطرف میکند.بیست تا پنجاه گرم برگ، ساقه و گل آن را در یک لیتر آب جوش دمکنید و با آب صاف کرده ی آن قرقرهنمایید. آنژین را درمان می کنددر آب جوشانده  آن حمام کنید. از پیشروی سرطان معده جلوگیری میکند و شست وشو با آن برایدرمان زخم و رفع جراحت آن مفید است.برای اینکه موهای شما مشکی شود، آن را در روغن تازه  زیتون بجوشانید و بر سر بمالید.تازه ی آن را بکوبید و ضماد کنید. دردزانو را تسکین میدهد، گزیدگی عقرب را درمان می کند.

درمان گیاهی ورم پستان

پنجاه گرم از آن را در یک لیتر گلاب چهل و هشت ساعت بخیسانید و در روز چندبار با آب آن روی پستان کمپرس کنید. ورم پستان را برطرف میکند.

درمان گیاهی سرفه

آب دمکرده ی آن را بنوشید.مدر و بادشکن است، سرفه را تسکین میدهد.

درمان گیاهی اسهال خونی

هم ملین است و هم برای قطع اسهال مصرف می شود، بعد از زایمان به منظور قاعده آوری مصرف می شود، محرک، مدز، معرق و خنک کننده است، اسهال خونی، سوزاک و زخم های خورنده را درمان می کند. 

درمان گیاهی بواسیر

هر روز آن را با گلاب یا شربت بنفشه مخلوط کنید و بخورید. بواسیر بادی را درمان میکند.

درمان گیاهی زانو درد

با آن موضع را روزی سه بار خوب ماساژ دهید. درد زانو را تسکین می دهد و فلج را درمان میکند

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد