قالب وردپرس درنا توس
گیاه راتانیا
گیاه راتانیا

چیزهایی که باید درباره ی راتانیا بدانید!!!

 راتانیا 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی  راتانیا است . گیاهی است از خانواده ی Leguminosae، که سابقاً آن را از خانواده ی Polygalaceae طبقه بندی کرده اند. درختچه ای است پرشاخه که دارای برگهای متناوب می باشد.گل های آن قرمز است که به صورت گروهی در انتهای شاخه ی گل دهنده ظاهر می شود. میوه ی آن کروی پوشیده از تیغ می باشد. ریشه ی گیاه که قسمت مورد استفاده ی چوبی است با پوستی کلفت، رنگ پوست قرمز تیره ولی رنگ مغز چوب زرد کثیف است و بدون بو و دارای طعمی تلخ می باشد، این ریشه ضخیم و گره دار است، ریشه ی اصلی به  قطر حدود پنج سانتیمتر می باشد و قطر انشعابات ریشه از یک سانتیمتر تجاوز نمیکند و به شکل قطعاتی  به طول بیست تا سی سانتیمتر عرضه میشود. این گیاه بومی پرو – بولیوی و مناطق مختلف آمریکای جنوبی است، این گیاه تا حال در ایران دیده نشده ولی در بازار دارویی عرضه ی آن معمول بوده است.

نامهای دیگر گیاه راتانیا در طب سنتی: کرامری

ترکیب شیمیایی: نوعی تانن به نام شیمیایی را تانیاتانیک اسید که شبیه اسید کاشوتانیک می باشد و آلکالوییدی به نام راتانین.

خواص راتانیا

داروی گیاهی جلوگیری از خونریزی

۱- یک صد و پنجاه گرم از آن را نیم کوب کرده و در یک لیتر آب مقطر به مدت دوازده ساعت بخیسانید، بعد با فشار صاف کرده و تفاله ی آن را در نیم لیتر آب مقطر جدید باز دوازده ساعت بخیسانید و آن را هم با فشار صاف کنید، بعد هر دو آب مقطر را مخلوط کرده بگذارید ته نشین شود، سپس آب صاف روی آن را بگیرید و در حمام ماریه در حد غلظت عصاره ی آن را قوام آورید و هر صبح و شب هربار یک قاشق غذاخوری از آن را با یک شربت مخلوط کرده بخورید. تونیک است، برای بند آوردن خونریزی ها مؤثر می باشد، بسیار قابض است

درمان گیاهی اسهال خونی

برای بند آوردن اسهال ساده و اسهال خونی بسیار مؤثر میباشد، برای رفع ترشحات لزج، اختلالات عادت ماهیانه، تقطیرالبول و ترشح غیر مداوم ادرار مفید است.

درمان گیاهی شقاق پستان

۲- اگر به صورت پماد مصرف شود، شقاق پستان را معالجه میکند.

درمان گیاهی بواسیر

۳- از آن شیاف درست کنید و استعمال نمایید. برای معالجه ی بواسیر و شقاق رکتوم خیلی مفید می باشد.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *