روش عملی استفاده از آب در درمان بیماریها / قسمت سوم


روش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت سوم

زونا

توضیحات عمومی: زونا بثوراتی تاول مانند توأم با درد شدید است که همیشه فقط بخشی از جسم را به صورت کمربندی در برمیگیرد و در مسیر اعصاب پوست پیش میرود. در سال ۱۹۳۲ عامل ویروسی آن کشف شد. در بیماران مسن اغلب بلافاصله پس از تظاهرات پوستی، دردهای عصبی نیز ظاهر می شوند و امکان دارد که این دردها حتی پس از برچیده شدن بثورات باقی بمانند.مصرف ویتامین B۱۲ در ذز بالا به طور چشمگیری در درمان این عارضه مؤثر است. اما در عین حال مصرف ویتامین C، «لسیتین»، ویتامین F، ویتامین B کمپلکس، وکلسیم نیز ضروری است.آب درمانی: باید روزی چند بار بدن یا قسمتهایی که بثورات ظاهر شده است را با سرکهٔ سیب و یا رفتن در وان آب ولرم (در دمای بدن) همراه با سرکهٔ سیب شستشو داد. سه بار در هفته نیز میتوان وان آب داغ همراه با سرکهٔ سیب گرفت.برای تسکین درد می توان شانه ها را با یخ به ملایمت ماساژ داد، اما نباید تاول ها را دست زد. مناطق دردناک را پیدا کنید و برای چند ثانیه هم که شده از یخ درمانی بر آن قسمت ها دریغ نورزید. فقط خیلی مراقب تاول ها باشید. درطول روز چند بار یخ درمانی را تکرار کنید. این روش به تسکین درد بسیار کمک می کند

حساسیت دستها

آب درمانی: دستهای حساس در برابر آب درمانی به خوبی واکنش نشان می دهند. اغلب در مورد دستها باید از تعویض آب سرد و گرم استفاده کرد (آب داغ ۲ تا ۳ دقیقه و آب سرد ۳۰ ثانیه). دوش را با شدت هر چه تمام تر بر قسمت کف دست و انگشتان باز کنید. در صورت وجود خراش، دستها را در حمام آبگرم بشویید.

التهاب گلو

توضیحات عمومی: گلودرد همراه با مشکلات بلع، غالباً یک سندرم است نهبیماری. اگر این ناراحتی به دلیل سرماخوردگی عارض شود، به راحتی می توانید  از طریق آب درمانی به مداوای آن بپردازید. اب درمانی: بهترین روش اب درمانی درگلو هنوز هم روش (پریس نیتس) باشد. کمپرس را به محض گرم شدن تعویض کنید. قرقره با آب نمک یا آب وسرکه بسیار نافع و مؤثر است.در مورد گلو دردهای حاد از روش واکنشی برای تحریک گردش خون استفاده می شود۱- پاها را با سرکهٔ سیب کمپرس کنید. با این کار خون از ناحیهٔ گلو به پاهاسرازیر می شود در قسمت زیر شکم نیز کمپرس سرد با سرکهٔ سیب بگذارید و مرتباً آن را تعویض کنید. کمپرس در این قسمت همیشه باید سرد باقی بماند، زیرا درغیر این صورت، خون در قسمت مجروح گلو جمع می شود. این کمپرس باعث دفع سموم از بدن نیز می شود (در اثر واکنش و احساس ادرار). ۳- یک کمپرس سرد روی قسمت گلو قرار دهید و آن را مرتباً تعویض کنید. روی بیمار را خوب بپوشانید تا از سرما نلرزد.

ناراحتی مثانه

توضیحات عمومی: مناطق واکنشی مثانه عبارتند از قسمت داخلی رانها، کف پا، دستها و زیر شکم. انجام روشهای آب درمانی در این قسمتها،تأثیر مناسبی بر مثانه برجا می گذاردآب درمانی: در موارد ضعف مثانه باید دوش آب سرد را بر قسمتهای کف پا، دستها و یا زیر شکم (رانها تا حدود ناف) باز کرد. درد مثانه را با کمپرس داغ تسکین دهید. پس از سه تا چهار بار کمپرس داغ، قسمت زیر شکم را ماساژ دهید و خوب خشک کنید.

اوره

توضیحات عمومی: مسمومیت اوره بسیار خطرناک است. این قبیل بیماران باید از طریق پزشک مداوا شوند و منظور از آب درمانی فقط کمک به درمان پزشکی است. آب درمانی: نیم ساعت یک بار کلیه ها را با کمپرسی داغ تحریک کنید. در خلال این کار، یک کمپرس در ناحیهٔ قلب قرار دهید و آن را هر ده دقیقه یک بار تعویض کنید، زیرا کمپرس نباید گرم شود. یکی از روشهای ضروری، انجام تنقیه در حالت چهار دست و پاست. آب مورد استفاده باید ۴۰ درجهٔ سانتی گراد دما داشته باشد. 

 فتق

توضیحات عمومی: اگر فشار نامعقول به ناحیهٔ فتق وارد نشود، این عارضه بروز نمی کند؛ خصوصاً در مورد ورزشکاران که باید از این نظر مواظب خود باشند، زیرا اگر چنین وضعی پیش آید، مجبورند از فعالیت ورزشی چشم پوشی کنندآب درمانی: با پدیدار شدن کوچکترین علائمی از این عارضه، یک کیسهٔ یخ را بر نواحی فتق قرار دهید و با باند کشی آن را محکم ببندید. با تعویض دوش سرد و گرم بر آن ناحیه، گردش خون را تسریع کنید. هر از چندگاه و یا هر شب استفاده از کمپرس سرد نیز بسیار مؤثر است.روش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت اولروش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت دومروش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت چهارمروش عملی استفاده از آب  در درمان بیماریها / قسمت پنجم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد