قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / بیماری مسافرت را میشناسید؟
بیماری مسافرت در کودکان
بیماری مسافرت در کودکان

بیماری مسافرت را میشناسید؟

بیماری مسافرت را میشناسید؟

بیماری مسافرت 

ناخوشی ناشی از حرکت وسایط نقلیه که به بیماری مسافرت معروف است، دراثراختلال در ارگان های تعادلی که در داخل گوش قرار دارند، ایجاد می شود. هنگامی که احساس حرکت با آن چه که چشم ها میبیند، تطابق نداشته باشد، موجب احساس گیجی در مغز می شود. این حالت ممکن است علاوه بر حرکت در اتومبیل، کشتی یا هواپیما در شهر بازی در هنگام سوار شدن و حرکت ترن هوایی، چرخ و فلک و تاب خوردن نیز ایجاد شود. ناخوشی حاصل از حرکت می تواند از حالت تهوع خفیف تا استفراغ و ضعف شدید متغیر باشد. معمولاً کودکان بیشتر از بزرگسالان دچار این نوعناخوشی می شوند.

عوارض بیماری مسافرت 

ناخوشی ناشی از حرکت اتومبیل و وسایط نقلیه ی دیگر اگر چه موجب ناراحتی و آشفتگی می شود، ولی به جز احتمال کم آبی بدن در صورت استفراغ متناوب، خطر دیگری ندارد.

علایم بیماری مسافرت

حالت تهوع

استفراغ

رنگ پریدگی و سد و مرطوب شدن پیشانی

بی حالی ، گیجی و صعف

درمان بیماری مسافرت

 

۱) اگر شمادر راه مسافرت هستید و فرزندتان از ناخوشی شکایت میکند و رنگ پریده به نظر میرسد یا به طور غیرطبیعی ساکت شده است، بالمس کردن بررسی کنید که آیا پیشانی اش سرد و مرطوب شده است؟

۲) اگر علایم بیماری مسافرت در کودک ایجاد شده، به او بگویید چشمانش را ببندد و در صورت امکان دراز بکشد، زیرا این عمل موجب می شود سیگنال های (علامتهای) گیج کننده دریافتی توسط مغز کاهش یابد.

اگر کودک حتی در مسافرتهای کوتاه دچار ناخوشی می شود یا داروی مخصوص بیماری مسافرت، کمکی به بهبود حالش نمی کند، او را نزد پزشک ببرید.

 

پزشک پس از پرسش هایی در مورد علایم و دفعات ناخوشی کودک، دارو یا داروهای مناسب از جمله نوعی آنتی هیستامین را تجویز می کند، اگر چه بعضی از آنتی هیستامینها ممکن است اثرات جانبی از جمله خواب آلودگی ایجاد کنند.

 

– قبل از مسافرت و حرکت در مورد مشکل ناخوشی احتمالی فرزندتان خود را نگران نشان ندهید و در این مورد سخنی به میان نیاورید، زیرا این کار موجب می شود هیجان و دلهره ی کودک بیشتر شود و احتمال بروز یا شدت ناخوشی او در حین حرکت افزایش باشد.

– اگر فرزندتان سابقه  بیماری مسافرت دارد، میتوانید قبل از حرکت یکی ازداروهای مفیدی که در پیشخوان اکثر داروخانه ها در دسترس است تهیه کنید و برای جلوگیری از ایجاد ناخوشی به کودک بدهید.

– قبل از حرکت به کودک خوراکی مختصری بدهید. نگذارید کودک در شروع مسافرت معده اش خالی یا پیش ازحد پر باشد.

– در هنگام مسافرت مایعات کافی به همراه داشته باشید و یا در طی مسافرت نوشیدنی و مایعات تهیه کنید و به کودک بدهید تا در صورت بروز استفراغ دچار کم آبی بدن نشود. آبمیوه های طبیعی نیز حالت تهوع را کاهش میدهند. – در هنگام مسافرت کیسه ی مناسبی (نایلونی یا کاغذی) به همراه داشته باشید تا بهمحض بروز استفراغ بتوانید آن را جلوی دهان کودک بگیرید.

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *